Wielkopolska będzie mieć kolejny uniwersytet
W czwartek Sejm przyjął ustawę o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego. Teraz czas na Senat.
Podczas czwartkowego głosowania w Sejmie za utworzeniem nowego uniwersytetu zagłosowało 425 posłów. Zaledwie 3 było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu. Radości nie kraje prof. Andrzej Wojtyła, rekord Akademii Kaliskiej, która ma zostać przekształcona w uniwersytet. - Teraz będziemy rywalizowali z najbardziej znaczącymi i największymi uniwersytetami w Polsce i myślę, że wstydu kaliszanom nie przyniesiemy - mówi.
Z decyzji posłów cieszą się nie tylko władze i pracownicy kaliskiej uczelni, ale też samorządowcy z regionu podkreślając, że to bardzo dobra wiadomość. - Uniwersytet Kaliski będzie oferował kształcenie i rozwój naukowy na wysokim poziomie dostosowanym do potrzeb regionalnego, krajowego i międzynarodowego rynku pracy - czytamy w uzasadnieniu przyjętej ustawy. - Stworzy też szanse na zwiększenie dostępności do wykształcenia wyższego młodzieży uboższej, szczególnie ze wsi i małych miasteczek, a także z niepełnosprawnościami. Akademia jest uczelnią wyższą kształcącą ponad 3100 studentów w trybie stacjonarnymi niestacjonarnym oraz około 700 słuchaczy w trybie podyplomowym, w tym także na studiach Executive Master of Business Administration.
Na uczelni działają cztery wydziały: Nauk o Zdrowiu, Nauk Społecznych, Politechniczny oraz Medyczno-Społeczno-Techniczny we Wrześni. W ciągu ostatnich 20 lat mury uczelni opuściło ponad 22 tysiące studentów. - Uczelnia oferuje kształcenie w ramach dwudziestu jeden kierunków na studiach pierwszego stopnia, dwunastu kierunków na studiach drugiego stopnia oraz jedenastu kierunków studiów podyplomowych. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dziedzinie nauk medycznych i nauko zdrowiu w dyscyplinie nauki o zdrowiu, w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie oraz w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości.
Najpopularniejsze komentarze