Poznański park iluminacji nielegalny? Jest stanowisko Uniwersytetu Przyrodniczego
Lumina Park zakończył działalność w lutym, ale nawet teraz jest o nim głośno.
Już kilka dni temu pisaliśmy na epoznan.pl, że park świateł funkcjonujący na terenie Ogrodu Dendrologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wzbudza emocje. Za sprawą osiedlowego radnego Tomasza Hejny media zainteresowały się kwestią legalności iluminacji. Ogród znajduje się bowiem pod ochroną konserwatora zabytków. Nie zapytano go o zdanie w sprawie montażu ozdób ze świateł. Konserwator wszczął postępowanie w tej sprawie.
W czwartek swoje stanowisko przedstawił Uniwersytet Przyrodniczy. - W związku z pojawiającymi się informacjami o nielegalności parku iluminacji w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu informujemy, że zgodnie z opinią naszego biura prawnego instalacja urządzeń iluminacyjnych w Ogrodzie, w części wpisanej do rejestru ochrony zabytków nie wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora ochrony zabytków. Instalacja urządzeń iluminacyjnych w Ogrodzie wpisanym do rejestru zabytków nie prowadzi bowiem do naruszenia substancji lub zasadniczej zmiany jego pierwotnego wyglądu - podaje uczelnia.
Uniwersytet podkreśla, że dzięki iluminacjom ogród ożył w sezonie, który normalnie jest dla takich miejsc sezonem martwym. To nie tylko światła, ale też edukacja, bo w ramach spaceru po oświetlonym parku można dowiedzieć się wiele o drzewach, zwierzętach czy owadach z ustawionych tam tablic informacyjnych.
- Co do obaw o dobro przyrody to cieszy nas, że takie głosy się pojawiają. Świadczą one o tym, że wzrasta wrażliwość i świadomość społeczna w kwestii dbałości o środowisko, a to bardzo dobra wiadomość. Zapewniamy, że instalacja iluminacji w Ogrodzie Dendrologicznym przygotowana została z jak największą dbałością o przyrodę, gdyż kolekcje drzew i krzewów są dla Uczelni najcenniejszych dobrem. Co do sposobu montażu instalacji pracownicy Ogrodu Dendrologicznego podjęli w tym zakresie ścisłą współpracę z wykonawcą projektu i każdorazowo nadzorowali prace związane z instalacją oświetlenia. Dlatego zarówno konstrukcje, jak i oświetlenie nie mają żadnego wpływu na roślinność będącą w stanie spoczynku w okresie zimowym - dodaje.
Przypomnijmy, że Ogród Dendrologiczny już dwa razy zamienił się w park iluminacji przyciągając rzesze zwiedzających.
Najpopularniejsze komentarze