Reklama
Reklama

Kosmiczne ceny majonezu, a Wielkanoc tuż tuż

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Sara Cervera / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Sara Cervera / unsplash.com

Sprawie przyjrzał się ekonomista.

15,99 zł trzeba obecnie zapłacić za słoik majonezu Winiary w Biedronce. Chodzi o słoik o pojemności 800 ml. Na tak wysoką cenę zwrócił uwagę ekonomista Rafał Mundry. Jak przypomina, w 2020 roku za majonez Winiary - słoik o pojemności 900 ml płaciliśmy 6,99 zł. W roku 2022 było to 7,50 zł za 820 mililitrów. W tym roku za nieznacznie mniejszą pojemność - 800 ml - trzeba zapłacić astronomiczne blisko 16 złotych.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

- Nie tylko drożej. Ale i mniej. Shrinkinflacja, shrinkflation. Inflacja malejących opakowań - skwitował.

Po tym jak Mundry opisał przypadek Majonezu Dekoracyjnego Winiary i sprawą zainteresowały się media, głos w tej sprawie zabrał producent. Jak podkreśla, przez inflację podniesienie ceny było nieuniknione, a na jej wysokość wpływ mają wysokie ceny jaj i oleju, które są niezbędne do wyprodukowania majonezu. Równocześnie zaznaczono, że producent nie ma wpływu na końcową cenę produktu.

Wielkanoc tuż tuż, a majonez i jaja to dla wielu Polaków składniki niezbędne do przygotowania wielkanocnych potraw. Tymczasem zarówno majonez, jak i jaja znacznie podrożały. Podobnie jest z warzywami - choćby na tradycyjną sałatkę jarzynową. Już teraz wiadomo więc, że zbliżające się święta na pewno nie będą należały do tanich.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
0℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
33.52 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro