Reklama

Plaga szczurów w poznańskich parkach. Jest apel miasta!

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Czytelniczka
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Czytelniczka

To problem przede wszystkim centrum miasta.

W miejskich parkach, mimo regularnego sprzątania, gryzonie pojawiają się najczęściej w miejscach, w których ludzie dokarmiają ptaki.

"Pozostawione resztki jedzenia w parku to nie pożywka dla dzikich ptaków, ale przede wszystkim szczurów. Najczęściej pozostawiany jest chleb, który ze względu na składniki szkodzi ptactwu, a dodatkowo przyciąga gryzonie. Wzmacnia to przekaz, że nie powinniśmy zostawiać w parkach jedzenia. Zwierzęta są tam odpowiednio dokarmiane, nie trzeba przynosić im "ludzkiego" pokarmu" - mówi Magdalena Taberska, inspektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Jak przekazują miejscy urzędnicy, uporczywe gryzonie pojawiają się najczęściej na terenach zieleni w centrum miasta. Wzmożony monitoring prowadzony jest przede wszystkim w parkach: T. Mazowieckiego, Sołackim, L. Bergera, A. Wodziczki - teren zieleni przy rzece Bogdanka przy al. Wielkopolskiej; skwerach: R. Wilhelmiego, B. Jańskiego, A. Łuczaka, a także na placach Ratajskiego, Asnyka oraz zieleńcu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej czy Górze Przemysła.

"Podjęliśmy współpracę z stowarzyszeniem "Jestem na pTak", z którym przeprowadzaliśmy akcje informacyjne, np. w jaki sposób budować karmniki dla ptaków. Wszystko po to, by edukować mieszkańców w zakresie prawidłowego dokarmiania, aby nie przyciągało ono dodatkowo szczurów oraz dzików" - mówi Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy straży miejskiej w Poznaniu.

Celem deratyzacji jest minimalizacja zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców i turystów, jak również ochrona roślinności i zwierząt zamieszkujących tereny zieleni. Preparaty rozstawiane są także w innych miejscach, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

"Bardzo ważny jest monitoring terenów zieleni. Jednocześnie przypominamy mieszkańcom, by wyprowadzali swoje zwierzęta na smyczy. Preparaty gryzoniobójcze są niebezpieczne dla zwierząt domowych" - zaznacza Magdalena Taberska, inspektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Miejskie parki i skwery monitorowane są przez cały rok. Natomiast w budynkach zabudowy wielolokalowej, punktach gastronomicznych, obiektach handlowych branży spożywczej, na targowiskach, w szpitalach, hotelach, budynkach placówek oświatowych, żłobkach i domach pomocy społecznej oraz obiektach, w których prowadzi się zbiorowe żywienie albo działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów, deratyzacja odbywa się dwa razy w ciągu roku - w kwietniu i we wrześniu.

Pamiętajmy, że zgłoszenia do straży miejskiej można kierować pod numerem 61 878 55 87 lub 986. "Widząc szczury w miejscu publicznym, należy zgłosić ten fakt do Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP, dzwoniąc pod numer telefonu: 61 878 4257 lub 61 878 4173 lub poprzez aplikację Smart City Poznań - w kategorii porządek - deratyzacja" - dodają miejscy urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro