Reklama

Drożeje przejazd Autostradą Wielkopolską! Tylko motocykliści zapłacą mniej

fot. Autostrada Wielkopolska
fot. Autostrada Wielkopolska

Ostatnia podwyżka miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku.

Obecnie kierowcy samochodów osobowych i motocykli za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków Autostrady Wielkopolskiej muszą zapłacić 26 złotych. Sytuacja zmieni się już w najbliższy czwartek, 9 marca o 6.00 rano. Wówczas w życie wejdzie nowy cennik opłat za korzystanie z trasy.

Od czwartku kierowcy samochodów osobowych za przejazd 50-kilometrowym odcinkiem zapłacą o 2 złote więcej, a więc już 28 złotych. To 56 groszy za kilometr. Opłata za przejazd samochodów kategorii drugiej wzrośnie z 39 do 43 złotych, a trzeciej kategorii - z 60 do 66 złotych. Pojazdy kategorii czwartej zamiast 91 złotych będą płacić 100 złotych, a kategorii piątej zamiast 260 złotych już 280 złotych.

Nowością będzie kategoria szósta pojazdów wprowadzona dla motocykli, które dotychczas były uwzględnione w kategorii pierwszej wraz z samochodami osobowymi. Od czwartku za przejazd po A2 motocyklem będzie trzeba zapłacić 14 złotych za każdy 50-kilometrowy odcinek. To więc około połowa dotychczasowej opłaty.

Jak zmianę stawek tłumaczy Autostrada Wielkopolska? - Zmiana cen podyktowana jest wzrostem kosztów bieżącego utrzymania, kosztów finansowania - obsługi kredytów oraz kosztem realizowanych i planowanych inwestycji. Wzrosty cen materiałów i usług w różnych gałęziach gospodarki odnotowują historycznie najwyższe poziomy - podaje AW. - Obecna waloryzacja stawek jest niższa od aktualnych odczytów inflacyjnych i zmian cen na innych odcinkach płatnych dróg publicznych, i wynosi od 7,6 proc. do 10,2 proc., w zależności od kategorii pojazdu - dodaje.

Spółka podkreśla, że wciąż ma zamiar przeprowadzać remonty na trasie. - W tym roku Autostrada Wielkopolska będzie kontynuować duży remont nawierzchni na odcinku między Nowy Tomyślem a Poznaniem. Wyremontowano już nawierzchnię na węźle w Nowym Tomyślu, w Buku oraz ponad 42 km jezdni głównej. Planowany jest dalszy remont nawierzchni między Bukiem a Poznaniem oraz trzech kolejnych węzłów autostradowych. Dodatkowo w planach na 2023 rok przewidziany jest remont obiektów inżynierskich (mosty i wiadukty autostradowe) i nowe inwestycje w rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska (oprawy oświetleniowe LED i rozwój sieci ładowarek elektrycznych). Trwają także prace planistyczne i przygotowania do kolejnej rozbudowy obwodnicy Poznania o 3 pas ruchu na odcinku Poznań Krzesiny - Poznań Wschód. Inwestycje realizowane przez Autostradę Wielkopolską służą zapewnieniu wysokiej jakości infrastruktury drogowej i w żadnym stopniu nie obciążają budżetu państwa - zaznacza.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
44.34 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro