Reklama
Reklama

Piękny efekt halo w pełni Robaczego Księżyca pojawił się nad Poznaniem

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

Poznaniacy w poniedziałkowy wieczór podziwiali niebo.

W sprawie nietypowego okręgu, który pojawił się wokół Księżyca napisali do nas Czytelnicy. - Godzina 20.20. Poniedziałek. Ciekawe zjawisko widziane z Poznania. Czy to zorza polarna? - napisał do nas Michał. To nie zorza, a efekt halo - pierścień, który pojawia się wokół Słońca lub Księżyca. Może być kolorowy lub biały. Powstaje przez załamanie się światła w kryształach lodu, które znajdują się w chmurach piętra wysokiego (pierzastych) lub we mgle lodowej.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Choć efekt halo przeminął, wciąż warto patrzeć w niebo. We wtorek o 13.24 będzie bowiem można zobaczyć maksimum pełni Robaczego Księżyca. Pełnię będzie też można podziwiać najbliższej nocy. Skąd nazwa pełni? Według rdzennych Amerykanów właśnie podczas tej pełni z ziemi wychodzą robaki zwiastując wiosnę. Pełnia Robaczego Księżyca przez wielu uważana jest za odejście astronomicznej zimy i nadejście wiosny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
5℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
27.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro