Reklama
Reklama

Zimowe podróże samochodem - na co uważać?

Sezon zimowy to wiele możliwości związanych z rekreacją i wypoczynkiem, ale i liczne zagrożenia - zwłaszcza dla kierowców. Jeżeli więc planujesz dłuższą podróż samochodem, a warunki nie są sprzyjające, powinieneś zadbać o odpowiednie przygotowanie. Na co uważać i jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w czasie jazdy?


Odpowiednie przygotowanie samochodu zimą to podstawa!

Warunki na drogach zimą nie są sprzyjające, dlatego fundamentem bezpiecznej i komfortowej podróży jest odpowiednie przygotowanie samochodu. W pierwszej kolejności wymień opony na zimowe - choć nie jest to w naszym kraju obowiązkowe, pamiętać o tym powinien każdy kierowca. Dzięki odpowiedniemu ogumieniu panowanie nad pojazdem będzie o wiele łatwiejsze, a ryzyko wpadnięcia w poślizg zostanie ograniczone do minimum.

Przed podróżą zadbaj o koła, ponieważ ciśnienie w oponach spada szybciej przy niskich temperaturach. Jest to istotne zwłaszcza w trakcie przewozu większej liczby osób lub wielu bagaży. Zbyt niskie ciśnienie może powodować przegrzewanie i - w skrajnych przypadkach - wystrzelenie opony podczas szybszej jazdy. Jeżeli prognozy pogody zapowiadają duże opady śniegu, warto pomyśleć o łańcuchach na koła, które znacznie ułatwią kierowanie po zaśnieżonej jezdni.

Pamiętaj również o dokładnym umyciu samochodu - zwłaszcza jego szyb, lusterek i reflektorów, dzięki czemu zyskasz dobrą widoczność po szybkim zapadnięciu zmroku. Warto także zatankować auto dzień wcześniej, ponieważ dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu podczas podróży.

Jeszcze przed zimową jazdą zadbaj również o odpowiednie wyposażenie samochodu. Oprócz obowiązkowych akcesoriów, takich jak trójkąt ostrzegawczy i gaśnica, zabierz ze sobą:

 • apteczkę;
 • linkę holowniczą;
 • kamizelkę odblaskową;
 • przewody do rozruchu silnika;
 • skrobaczki do szyb;
 • latarkę;
 • saperkę.

Dzięki temu będziesz przygotowany na każde, nawet najbardziej niepożądane sytuacje i dotrzesz do miejsca docelowego bez większych problemów.

Niekorzystne warunki wymagają ostrożnej jazdy

Śnieg i lód zalegające na jezdni zwiększają ryzyko wypadków. Dlatego, wybierając się z zimową podróż, powinieneś zachować wszelkie środki ostrożności. Pamiętaj przede wszystkim o:

 • zachowaniu bezpiecznego odstępu od innych pojazdów;
 • znacznym zmniejszeniu prędkości i dostosowaniu jej do panujących warunków;
 • częstym hamowaniu silnikiem poprzez podnoszenie nogi z gazu;
 • unikaniu gwałtownego hamowania, przyspieszania i skręcania;
 • stosowaniu się do znaków drogowych oraz zachowaniu szczególnej ostrożności w określonych miejscach (na skrzyżowaniach, przejściach dla pieszych, przejazdach kolejowych czy w okolicach przystanków autobusowych);
 • płynnym operowaniu pedałem hamulca i trzymaniu toru jazdy podczas wpadnięcia w poślizg.

Odpowiednia technika jazdy zimą pozwoli Ci nie tylko zachować bezpieczeństwo na drodze, ale również ograniczyć zużycie paliwa. Sprawdź, jak obliczyć spalanie samochodu i zaoszczędzić na benzynie!

Planowanie trasy, czyli gwarancja komfortu i bezpieczeństwa

Jeżeli wybierasz się w daleką podróż, np. w góry, powinieneś jeszcze przed wyjazdem dokładnie sprawdzić trasę i zaplanować ją w taki sposób, aby uniknąć wszelkich zagrożeń oraz ewentualnych korków. Przygotuj się na płatne fragmenty (np. bramki na autostradach), omijaj drogi pełne wzniesień i zaopatrz się w sprawnie działającą, zaktualizowaną nawigację GPS.

Wszystko to sprawi, że dotarcie do miejsca docelowego będzie o wiele łatwiejsze, a Ty unikniesz stresu i niebezpiecznych sytuacji.

Zabezpiecz się na czas wyjazdu!

Jeżeli chcesz zyskać maksymalne poczucie bezpieczeństwa w trakcie podróży, zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie samochodu Compensa. Mowa tu nie tylko o obowiązkowym dla wszystkich właścicieli pojazdów ubezpieczeniu OC, ale także innych ryzykach, które zapewnią Ci dodatkową ochronę.

Tą najważniejszą jest AC, czyli autocasco. Zapewnia ono ochronę od zdarzeń, których wynikiem jest zniszczenie, uszkodzenie, utrata lub kradzież pojazdu. Dzięki niemu zabezpieczysz się przed sytuacjami, na które nie masz wpływu i które mogłyby narazić Cię na duże koszty. Mowa tu, np. o różnego rodzaju zdarzeniach parkingowych, aktach wandalizmu czy szkodliwym działaniu warunków atmosferycznych - np. śniegu lub wichury, które w sezonie zimowym występują bardzo często. Sprawdź, ile kosztuje autocasco.

Jeżeli chcesz zyskać dodatkowy poziom bezpieczeństwa, możesz wykupić także inne ryzyka. Te polecane dla kierowców podróżujących zimą to przede wszystkim:

 • NNW, czyli zabezpieczenie finansowe na wypadek odniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku na drodze;
 • Assistance, w ramach którego zyskasz szybką i profesjonalną pomoc w różnych sytuacjach - np. w razie awarii pojazdu podczas podróży zimą;
 • ubezpieczenie szyb, opon, bagażu albo sprzętu sportowego, które może być szczególnie przydatne podczas wyjazdów w góry.

Możliwości w zakresie ubezpieczenia samochodu są bardzo duże i możesz dopasować zakres ochrony indywidualny do swoich potrzeb. Pamiętaj, każda podróż powinna być bezpieczna i komfortowa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.76 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro