Reklama

Darowizny od rodziny w gotówce bez podatku. Poznański sąd "daje nauczkę fiskusowi"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PhotoMIX-Company / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PhotoMIX-Company / pixabay.com

Rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego opisują branżowe media.

Historię opisuje bezprawnik.pl. Jak podkreśla, w Polsce darowizny między najbliższymi członkami rodziny są zwolnione z podatku, ale pod dwoma warunkami. Po pierwsze, należy zgłosić fakt otrzymania darowizny do Urzędu Skarbowego w ciągu pół roku od momentu otrzymania pieniędzy. Po drugie, transakcja musi się odbyć na konto bankowe. I tu pojawia się problem. Jak zaznacza bezprawnik.pl, "To właśnie ten drugi warunek pozbawia wiele osób zwolnienia darowizny z podatku. Fikus niejednokrotnie stwierdzał bowiem, że darowizna w gotowce od rodziny - nawet, jeśli jest bardzo szybko wpłacona przez obdarowanego na jego konto bankowe - nie jest objęta zwolnieniem".

Problem dotyczy przede wszystkim seniorów, którzy odkładają pieniądze do szuflady i w pewnym momencie chcą te środki przekazać dzieciom czy wnukom. Najpierw powinni wpłacić je na konto, a następnie zlecić przelew. A wszyscy wiemy, że w wielu przypadkach jest to proces dla nich po prostu za trudny i wymagający za dużo zachodu. Dla fiskusa oznacza to, że pieniądze przekazywane w gotówce podlegają opodatkowaniu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał właśnie wyrok, w którym nie zgadza się ze stanowiskiem fiskusa i jak pisze bezprawnik.pl "daje mu nauczkę". Chodzi o sytuację, w której wnuczka otrzymała darowiznę w postaci pieniędzy od swojego dziadka. - Umowa ta została wykonana poprzez wpłacenie gotówki na rachunek bankowy kobiety w oddziale banku prowadzącego ten rachunek, z zaznaczeniem, że wpłata stanowi wykonanie umowy darowizny. Dodatkowo, jak twierdzi kobieta, dziadek towarzyszył jej fizycznie w banku - przekazał on środki, a pracownicy banku przeliczyli je i dokonali zaksięgowania wpłaty. Na dowodzie wpłaty widniały dane kobiety. Zdaniem obdarowanej darowizna w gotówce od rodziny w tej konkretnej sytuacji powinna być zwolniona z podatku (kobieta podkreśliła też, że zamierza spełnić drugi obowiązek konieczny do zwolnienia, czyli zgłosić w ciągu 6 miesięcy do US otrzymanie darowizny). Jak łatwo można było przewidzieć, Dyrektor KIS nie zgodził się z takim stanowiskiem i uznał, że zwolnienie z podatku jest w tym przypadku niemożliwe. Kobieta zaskarżyła interpretację do sądu, a ten uznał, że skarga jest zasadna - podaje portal.

Jak podkreślono w uzasadnieniu wyroku, przepisy nie mają tworzyć barier w skorzystaniu ze zwolnienia z podatku, a jedynie służyć zapobieżeniu fikcyjnym umowom darowizny. Zdaniem poznańskiego sądu, wymóg jest spełniony także w sytuacji, gdy pieniądze z darowizny obdarowana osoba wpłaci na własne konto bankowe.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
70.00 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro