Mieszkańcy skarżą się na horrendalne czynsze w PTBS. PTBS apeluje, by wypełnili petycję i chce im ulżyć
O co chodzi?
Już w styczniu opisywaliśmy trudną sytuację mieszkańców bloków Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. To właśnie w styczniu poinformowano ich, że wkrótce będą płacić wyższy czynsz. I to nawet o 20-40 procent. Zapowiedziano, że mieszkańcy rozważają złożenie sprawy do sądu. Przygotowano też petycję w sprawie nieuzasadnionych, zdaniem mieszkańców, podwyżek czynszu. Podpisało się pod nią ponad 800 osób.
Prezes PTBS w rozmowie z Gazetą Wyborczą wyjaśniał kilka tygodni temu, że mieszkańcy w czynszu spłacają kredyt zaciągnięty przez PTBS. Wysokość czynszów musi pozwolić na pokrycie kosztów eksploatacji, remontów, a także spłatę kredytu. Wzrost kosztów obsługi kredytu oznacza wzrost czynszu. Nie pomaga także wysoka inflacja czy podniesienie płacy minimalnej i wyższe stawki za energię elektryczną.
Teraz to sam PTBS prosi o to, by mieszkańcy podpisywali petycję, ale inną. - PTBS przyłącza się do ogólnopolskiej petycji koordynowanej przez Instytut Gospodarki Nieruchomościami w sprawie objęcia rekompensatami, w postaci dofinansowania kosztów ciepła ponoszonych przez wszystkich właścicieli oraz użytkowników lokali mieszkalnych, stanowiących Spółdzielnie Mieszkaniowe, TBS-y, Wspólnoty oraz inne Związki Mieszkaniowe - można przeczytać w komunikacie PTBS.
Jak w niej czytamy, "aktualny sposób obciazania kosztami centralnego ogrzewania odbiorców ciepła sieciowego jest nie do zaakceptowania, szczególnie w sytuacji, gdy nie otrzymuja oni zadnych bezpośrednich rekompensat w przeciwienstwie do uzytkowników kotłowni gazowych korzystajacych z preferencyjnych cen gazu ziemnego na potrzeby mieszkaniowe, a pułap rekompensowanych cen ustawowych jest tak wysoki, ze zamierzony efekt "ulgi" w kosztach ogrzewania jest fikcja - co nalezy powtórzyc".
PTBS odniósł się także do informacji o tym, że mieszkańcy mogą iść do sądu w sprawie stawek czynszu. - Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom informuje, iż w przypadku prawomocnego rozstrzygnięcia sądu na korzyść choćby jednego najemcy w zakresie kalkulacji stawki czynszu, zobowiązuje się do dokonania korekty dla wszystkich najemców z danego zasobu - podała spółka. - Nie jest więc konieczne, aby każdy Najemca, który uważa zmianę stawki czynszu za błędną, kierował sprawę na drogę sądową. Jesteśmy przekonani, że to rozwiazanie będzie dla Państwa bardziej komfortowe i pomoże zaoszczędzić środki finansowe.
Najpopularniejsze komentarze