Reklama

Miliony dla ZKZL. "To rekord w historii spółki i Miasta Poznań"

Inwestycja na Nadolniku, wizualizacja | fot. ZKZL
Inwestycja na Nadolniku, wizualizacja | fot. ZKZL

ZKZL pozyskał 135 milionów złotych bezzwrotnego dofinansowania w 2022 roku. To rekord w historii spółki i Miasta Poznań i jeden z najlepszych wyników w kraju.

ZKZL od kilku lat aktywnie pozyskuje środki z alternatywnych od budżetu Miasta źródeł. "Spółka jest jednym z liderów w pozyskiwaniu środków z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Celem tego rządowego programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa jest zwiększenie zasobu lokali mieszkalnych oraz lokali i pomieszczeń z zakresu pomocy społecznej. ZKZL chętnie korzysta z tej pomocy i od początku 2022 roku pozyskał z tego źródła ponad 135 milionów złotych" - informuje Łukasz Kubiak z ZKZL i dodaje, że "to rekord w historii spółki i Miasta Poznań i jeden z najlepszych wyników w kraju".

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Większość środków z tej kwoty zostało wydatkowane na największą inwestycja w historii ZKZL czyli osiedle przy ul. Opolskiej gdzie nowe "M" znalazło 287 rodzin. Kolejne zagwarantowane środki będą przeznaczone na kolejne przedsięwzięcie spółki czyli inwestycje przy ul. Nadolnik. To właśnie w trzech nowych blokach nowe miejsce zamieszkania znajdzie 130 poznańskich rodzin.

Łączna kwota bezzwrotnej dotacji na nowe inwestycje od początku 2022 roku przekroczyła kwotę 100 milionów złotych.

Blisko 30 milionów złotych Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych uzyskał na modernizację miejskich nieruchomości. "To właśnie z tych środków remontowane są między innymi kamienice przy ul. Szamarzewskiego, ul. Knapowskiego czy ul. Górna Wilda. Remonty kamienic to wielomilionowe inwestycje, ale efekt końcowy zdecydowanie poprawia tkankę miejską. Dzięki modernizacji ponad stuletnie budynki świecą na nowo dawnym blaskiem nadając mieszkaniom nową jakość" - wymienia Kubiak.

Jak podano, w ramach współpracy z Funduszem Dopłat BGK ZKZL pozyskał też w 2022 roku blisko 4 miliony złotych za remont pustostanów. To między innymi dzięki tym środkom udało się zmniejszyć liczbę pustostanów i przekazać rekordowe 724 mieszkania poznańskim rodzinom w 2022 roku. "Program zagospodarowania pustostanów działa z roku na rok coraz lepiej a spółka coraz szybciej przekazuje mieszkania nowym najemcom" - dodaje Łukasz Kubiak.

"Spółka aktywnie pozyskuje alternatywne środki w celu zwiększenia własnego budżetu. Mimo wysokiej inflacji i znaczącego wzrostu kosztów prac budowlanych ZKZL stara się jak najlepiej dbać o potrzeby mieszkaniowe poznaniaków. Spółka, również dzięki sukcesom w pozyskiwaniu środków, nie zwalnia tempa a zyskują na tym poznaniacy, którzy mogą liczyć na nowe lub zmodernizowane mieszkania w miejskim zasobie" - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
15.34 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro