Reklama

Złe powietrze w mieście i zakaz palenia w kominkach. "Nie rekomendujemy dłuższej aktywności na powietrzu"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik

W środę w mieście doszło do przekroczenia dobowej normy stężenia pyłu PM10.

- 1 marca nastąpiło przekroczenie wartości 50 µg/m3 stężeń pyłów drobnych PM10 w powietrzu. Prognozowane jest również utrzymanie się tego przekroczenia w dniu dzisiejszym. Głównymi źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w kominkach, piecach kaflowych także typu "koza" oraz w kotłach węglowych - podaje magistrat.

- Przy podwyższonym stężeniu zanieczyszczeń, tak jak dzisiaj, nawet pojedyncze ich źródło (np. kominek) znacznie pogarsza lokalnie jakość powietrza. Obniża to komfort życia nam i naszym sąsiadom. Najbardziej narażone są na zanieczyszczenia powietrza dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore. W dniu dzisiejszym obowiązuje zakaz ogrzewania domów kominkami i piecami, dla posiadających inne ekologiczne źródło ciepła. Nie rekomendujemy dłuższej aktywności na powietrzu - dodaje.

Równocześnie wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało o przekroczeniu poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. - Obszar przekroczeń poziomu informowania obejmował obszar miasta Kalisz, Kościan i Mosina.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
48.21 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro