Reklama

Zapłacimy więcej za wodę i ścieki? Jest wniosek Aquanetu

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PAN XIAOZHEN / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PAN XIAOZHEN / unsplash.com

Aquanet, zgodnie z zapowiedziami złożył we wtorek wniosek o skrócenie obowiązywania aktualnej taryfy, wnioskując jednocześnie o zatwierdzenie nowej taryfy za wodę i ścieki.

"Aktualnie obowiązująca taryfa została zatwierdzona we wrześniu 2021 roku, jednak z uwagi na drastyczny wzrost kosztów funkcjonowania Spółki, odczuwalny niemalże w każdym obszarze, konieczna jest jej zmiana. We wniosku złożonym do Wód Polskich zaproponowaliśmy średni poziom podwyżki cen świadczonych usług w wysokości ok 20%" - poinformowała Zofia Koszutska- Taciak, rzeczniczka Aquanet.

Dodała, że wnioskowana cena za wodę dla gospodarstw domowych w pierwszym roku taryfy: 5,43 brutto zł/m 3 - jest to o 7,5% więcej w porównaniu z aktualną ceną. Natomiast wnioskowana cena za odbiór ścieków dla gospodarstw domowych w pierwszym roku taryfy: 9,58 brutto zł/m 3 -jest to o 28% więcej w porównaniu z aktualną ceną.

"Taki poziom podwyżki ceny za wodę i ścieki przy miesięcznym średnim zużyciu (ok. 3 m 3 ) oznaczałby wzrost o ok. 7 zł brutto dla jednego mieszkańca w skali miesiąca. Swoimi działaniami Aquanet S.A. obejmuje obszar powiatu poznańskiego i kilku gmin z innych powiatów. By móc dalej prowadzić naszą działalność na tak dużym obszarze, świadczyć usługi w sposób nieprzerwany, zapewniając jak najwyższą jakość usług, ponosimy coraz wyższe koszty, z których wiele jest od nas zupełnie niezależnych" - dodaje rzeczniczka.

"Dla porównania sam koszt energii elektrycznej w stosunku do roku 2021 wzrósł o ponad 90%. Żaden z naszych obiektów, czy to wodociągowy czy kanalizacyjny nie może funkcjonować bez prądu. Do realizacji procesów: pobierania, uzdatniania, dostarczania mieszkańcom do kranów wody (zapewniając przy tym odpowiednie jej ciśnienie), jak również procesów odbierania i oczyszczania zgodnie z wymaganymi normami ścieków, potrzebna jest energia elektryczna. Na sytuację Spółki w oczywisty sposób wpływa także inflacja oraz wzrost oprocentowania kredytów. W argumentacji przedłożonej we wniosku do Regulatora podaliśmy szereg innych, niemniej istotnych czynników, które mają bezpośrednie przełożenie na kondycję finansową Spółki oraz wpływają na koszty prowadzonej działalności, a tym samym na cenę świadczonych usług" - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.02 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro