Reklama

Kiepskie powietrze między innymi w Poznaniu i powiecie. Jest alert RCB

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Krystian Włodarczak
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Krystian Włodarczak

Chodzi o przekroczenie normy pyłu PM10 w powietrzu.

Wydział Klimatu i Środowiska UMP informuje, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska - Regionalny Wydział Środowiska w Poznaniu wydał komunikat o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10.

"Główny Inspektorat Ochrony Środowiska Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Poznaniu informuje o wystąpieniu ryzyka przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 (150 µg/m3) w dniu 01.03.2023 r. na terenie powiatu poznańskiego oraz poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (100 µg/m3) na terenie miasto Poznań, Kalisz oraz powiatu kościańskiego i pleszewskiego. Przyczynami wysokich stężeń pyłów są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego" - czytamy w komunikacie.

"Bezpośredni wpływ na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza mają warunki meteorologiczne uniemożliwiające rozprzestrzenianiu się ich między innymi wyżowy układ baryczny, inwersja temperaturowa, a przede wszystkim niewielki wiatr lub brak wiatru. Utrzymujące się takie niekorzystne warunki meteorologiczne sprzyjają kumulowaniu się zanieczyszczeń, dodatkowo zwiększają tą złą sytuację nawet pojedyncze źródło zanieczyszczeń!" - przekazują przedstawiciele Wydziału Klimatu i Środowiska UMP.

Najbardziej narażone są na zanieczyszczenia powietrza dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore.

Wydziału Klimatu i Środowiska UMP nie wydał decyzji o zakazie palenia w niektórych piecach i kominkach. Do mieszkańców wysłany został alert RCB. "Dnia 01.03 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - czytamy.

Bieżące dane pomiarowe dla Wielkopolski śledzić możemy tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
62.94 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro