W Poznaniu zbudują nowoczesne centrum kliniczne. Wmurowano kamień węgielny

Zgodnie z zapowiedziami w poniedziałek na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum klinicznego B+R medycyny i hodowli zwierząt oraz ochrony klimatu.
Centrum kliniczne B+R medycyny i hodowli zwierząt oraz ochrony klimatu ma być nowoczesnym, specjalistycznym budynkiem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP, w którym planuje się prowadzenie badań z obszaru nauk biologicznych, zootechniki, weterynarii, przedklinicznych i translacyjnych umożliwiających przeniesienie wyników badań przeprowadzonych na zwierzętach do praktyki klinicznej.
"Celem inwestycji jest zwiększenie potencjału badawczego i innowacyjnego Uczelni w zakresie wpływu chowu i hodowli zwierząt na środowisko, jak również metod ochrony zdrowia zwierząt" - informuje Iwona Cieślik, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Budynek Centrum badawczo-rozwojowego wraz z wyposażeniem będzie zajmował łączną powierzchnię całkowitą 1865 m2 o kubaturze prawie 9 tys. m3 (8982,02 m3). Według zapowiedzi będzie to budynek dwukondygnacyjny z przeznaczeniem na pracownie i multidyscyplinarne laboratoria badawcze tj.: pomieszczenia dla małych zwierząt modelowych oraz pomieszczenia dla zwierząt towarzyszących, pracownie: obrazowania przyżyciowego zwierząt, analizy produktów pochodzenia zwierzęcego, analizy pasz i dodatków paszowych oraz weterynaryjnych, do badań mikrostruktur dodatków paszowych oraz sale konferencyjną i wykładową.
"Dzięki tej inwestycji powstanie nowoczesna i innowacyjna infrastruktura badawczo-rozwojowa służąca prowadzeniu badań na światowym poziomie w zakresie dobrostanu zwierząt, ochrony klimatu, chorób cywilizacyjnych ludzi i zwierząt" - dodaje rzeczniczka.
"Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 - 2020 w wysokości 23 106 704,38 zł możliwa jest realizacja tego ambitnego przedsięwzięcia, a dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki w kwocie 3 225 278 zł stanowiło znaczne wsparcie dla wkładu własnego Uczelni" - podkreśla.