Reklama
Reklama

Afera korupcyjna w podpoznańskiej gminie. Są kolejne zarzuty

Zdjęcie ilustracyjne | fot. www.murowana-goslina.pl
Zdjęcie ilustracyjne | fot. www.murowana-goslina.pl

Usłyszało je trzech bliskich współpracowników burmistrza.

Sytuacja dotyczy Murowanej Gośliny. Jak już informowaliśmy, w poniedziałek w Urzędzie Gminy swoją akcję prowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jak dziś ustaliło Radio Poznań, zarzuty usłyszały kolejne osoby. To bliscy współpracownicy byłego już burmistrza Dariusza U. - jego zastępca Radosław Sz., przewodniczący rady miejskiej Bogusław F., a także miejska radna. Zastępca burmistrza zdaniem śledczych miał pomagać burmistrzowi w uzyskaniu łapówki. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Przewodniczący rady miejskiej "miał razem z Dariuszem U. domagać się korzyści majątkowych za wykonanie swoich obowiązków". Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Miejska radna, według nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy radia to szefowa komisji rewizyjnej Danuta Sz. podejrzana jest o ukrywanie dowodów przeciwko byłemu burmistrzowi. Kobiecie grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Podejrzani nie trafili do aresztu. Wobec nich zastosowano dozór policyjny i poręczenia majątkowe. Łącznie w aferze korupcyjnej podejrzanych jest 10 osób.

Przypomnijmy. Burmistrz Murowanej Gośliny na początku 2022 roku został zatrzymany i usłyszał 12 zarzutów dotyczących korupcji. Wiosną doszedł kolejny - naruszenie nietykalności funkcjonariusza CBA i znieważenie go, a także zmuszanie go do odstąpienia od czynności służbowych poprzez groźby i stosowanie przemocy. Za to został skazany na 6 tysięcy złotych grzywny. Miał dobrowolnie przyznać się do winy i poddać się karze.

Latem U. usłyszał 4 kolejne zarzuty - dotyczą żądania łapówek jako warunku wykonania czynności urzędowych, a także niedopełnienia obowiązków służbowych przez burmistrza.
Pod koniec roku odbyło się już drugie referendum w sprawie odwołania burmistrza. Te również było nieważne ze względu na niską frekwencję. W lutym zapadła decyzja o wygaszeniu jego mandatu, sam o to wnioskował. Nowy burmistrz zostanie wybrany w ciągu 90 dni od wygaszenia mandatu Dariusza U. Do tego czasu jego miejsce zajął wyznaczony przez premiera komisarz - były poznański radny Zbyszko Górny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
4℃
Poziom opadów:
8.5 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
7.31 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro