Reklama
Reklama

Protestowali w poznańskiej katedrze przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Prokuratura żąda prac społecznych

fot. stopklatka z nagrania Stonewell
fot. stopklatka z nagrania Stonewell

Protest odbył się w październiku 2020 roku, a proces ruszył w grudniu 2021 roku.

Jak podaje Radio Poznań, na ostatniej rozprawie prokuratura zażądała dla każdej z oskarżonych osób po 7 miesięcy prac społecznych w wysokości 20 godzin miesięcznie. Wkrótce ma zapaść wyrok.

Przypomnijmy, że protestujący podczas mszy świętej weszli do kościoła i rozrzucili ulotki dotyczące aborcji. Krzyczeli też "mamy dość". Nie zabrakło transparentów, na których można było przeczytać m.in. że "katoliczki też potrzebują aborcji".

Po odczytaniu ewangelii uczestnicy pojawili się pod ołtarzem. Sprawujący mszę kapłan poprosił zgromadzonych o spokój oraz zawiadomienie policji. Ostatecznie zakończył nabożeństwo. W katedrze wkrótce zjawili się policjanci, doszło do słownego sporu pomiędzy funkcjonariuszami i protestującymi. Po wylegitymowaniu uczestników protestu wypuszczono.

W grudniu 2021 roku uczestnicy, konkretnie 32 osoby, zasiedli na ławie oskarżonych. Prokuratura oskarżyła ich o złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego. Grozi za to do 2 lat więzienia. Żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
25.91 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro