Reklama
Reklama

Z centrum Poznania znika kolejne znane miejsce!

fot. Jakub Duks
fot. Jakub Duks

Jeszcze tylko w poniedziałek i wtorek można zrobić zakupy w Księgarni Medycznej przy ulicy Półwiejskiej.

Księgarnia Medyczna z Półwiejskiej to miejsce doskonale znane studentom medycyny, ale też lekarzom, wykładowcom akademickim czy po prostu pacjentom i osobom dbającym o swoje zdrowie. Właścicielki tego miejsca, Dorota Sikora i Małgorzata Duks, nie potrafią precyzyjnie wskazać, kiedy księgarnia powstała. - Dom Książki powstał w 1949 roku. Księgarnia Medyczna początkowo mieściła się na ul. Kantaka, potem została przeniesiona na ul. Półwiejską. Dysponujemy zdjęciem z 1976 roku - mówią.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Sikora pracę w Księgarni Medycznej zaczęła mając 20 lat, a więc tuż po szkole. Jej wspólniczka 8 lat temu. Trudnym czasem był dla nich okres pandemii, a tym samym nauki zdalnej dla studentów. Do tego doszedł wzrost sprzedaży internetowej książek, przez co wielu klientów przestało zaglądać do stacjonarnych księgarni. Ale pandemię udało się przetrwać. Niestety, nie udało się przetrwać wysokiej inflacji i wzrostu kosztów prowadzenia działalności. Wspólniczki mówią o wysokim czynszu i ZUS-ie, podatkach, cenach energii, ale też przedłużającym się remoncie infrastruktury centrum oraz spadku czytelnictwa. - W tym momencie koszty prowadzenia są wyższe niż marża uzyskana ze sprzedaży książek - wyjaśniają. Co prawda miasto zaproponowało przeniesienie księgarni do innej lokalizacji, ale lokalizacje te nie odpowiadają wspólniczkom.

Księgarnia Medyczna będzie działać do końca lutego, a więc jeszcze dwa dni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
50.38 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro