Reklama
Reklama

Będzie nowa szkoła. Poznań dostał działkę!

Wizualizacja | fot. UM Poznań
Wizualizacja | fot. UM Poznań

Miasto podpisało akt notarialny z Krajowym Zasobem Nieruchomości - dzięki temu Poznań zyskał grunty pod ważną placówkę oświatową.

W czwartek w Warszawie podpisano akt notarialny, na mocy którego przekazano Miastu działki na Strzeszynie, na których stanie nowa szkoła.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 15 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

"Podpisanie dokumentu zakończyło niezbędny proces związany z przejęciem przez Miasto prawa własności do tej nieruchomości" - mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. "Dzięki temu Miasto bez przeszkód będzie mogło dysponować gruntem i zbudować na nim nowoczesną szkołę, bardzo potrzebną mieszkańcom tego osiedla" - dodaje.

Porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości Poznań podpisał już w styczniu 2021 roku. "KZN zadeklarował przekazanie Miastu nieruchomości na Strzeszynie przeznaczonych pod budowę szkoły, a także zieleń i drogę. Z kolei Miasto - w ramach wsparcia działań KZN, do którego zadań m.in. należy tworzenie warunków poprawiających funkcjonowanie budownictwa czynszowego - wniosło aportem do Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (PTBS) prawo własności do działek przy ul. Żelaznej. Spółka ma tam zbudować mieszkania czynszowe na wynajem" - przypominają miejscy urzędnicy.

Ponadto w grudniu 2021 r. Poznań za pośrednictwem KZN dostał też niemal 120 mln zł dofinansowania na budownictwo społeczne. "Na porozumieniu skorzystał także Krajowy Zasób Nieruchomości, który otrzymał działki w rejonie ul. Bernata. Oznacza to, że w tym miejscu będą mogły powstać kolejne nowe mieszkania, dostępne dla poznaniaków i poznanianek" - dodają urzędnicy.

Nowa szkoła na Strzeszynie pomieści 32 oddziały szkolne i 8 przedszkolnych. Miejsce to będzie służyło nie tylko uczniom - sala gimnastyczna i filia Biblioteki Raczyńskich będą po zajęciach lekcyjnych dostępne także dla pozostałych mieszkańców Strzeszyna.

"Przy nowym budynku planowane są trzy boiska sportowe, dwa place zabaw - osobne dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Przybędzie też drzew i krzewów, pojawią się ławki i oświetlenie. Do szkoły prowadzić będą drogi piesze i rowerowe. W pobliżu staną wiaty dla rowerów oraz parking, na którym będą także miejsca dla osób z niepełnosprawnościami" - przekazują przedstawiciele magistratu.

Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2023 rok, a zakończenie przed wrześniem 2025 r., by w roku szkolnym 2025/2026 uczniowie rozpoczęli już zajęcia w nowym budynku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Obowiązuje do odwołania
21℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro