Reklama

Już wieje, a będzie wiać coraz mocniej

Zdjęcie ilustracyjne | fot. ZZM Poznań
Zdjęcie ilustracyjne | fot. ZZM Poznań

W Poznaniu i całym regionie obowiązuje ostrzeżenie przed silnym wiatrem.

- Obserwuje się wiatr o prędkości 20-30 km/h, w porywach 45-60 km/h. W ciągu najbliższych godzin prędkość wiatru będzie wzrastać i osiągać 30-40 km/h, w porywach około 70 km/h, po południu i wieczorem lokalnie do 85 km/h. Wiatr południowo-zachodni i zachodni - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenie meteorologiczne przed silnym wiatrem obowiązuje w Poznaniu do 4.00 rano we wtorek. Podobnie jest w całym regionie. Obecnie strażacy mówią, że w mieście jest spokojnie pod względem zgłoszeń dotyczących skutków silnego wiatru.

- Strażacy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu radzą, by w przypadku silnych wiatrów usunąć z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla innych osób. Warto też na czas wichury dobrze zamknąć okna i drzwi. Silny wiatr najlepiej przeczekać w budynku, unikać otwartej przestrzeni. Podczas jazdy samochodem należy zmniejszyć prędkość i zachować szczególną ostrożność. Gwałtowne podmuchy wiatru mogą spowodować utratę panowania nad pojazdem - zwłaszcza, gdy wyjeżdża on z zalesionego lub zabudowanego terenu na otwartą przestrzeń. Najlepiej zatrzymać się na najbliższym parkingu lub poboczu (włączając światła awaryjne). Ważne: nie należy zatrzymywać się bezpośrednio pod drzewami - złamana gałąź może przygnieść samochód - podaje magistrat.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro