Reklama

Jest szansa, by ratować kolejne zabytki. Jak zdobyć środki?

fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu
fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Ruszył nabór wniosków na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich czy robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru lub znajdujących się w gminnej ewidencji, położonych na terenie powiatu poznańskiego.

Powiat każdego roku przeznacza spore kwoty na ten cel. Od 1999 r. wydano niemal 16 mln zł na renowacje. Ze wsparcia skorzystało prawie 90 podmiotów. Tylko w 2022 r. rozdzielono rekordową kwotę 2,5 mln zł. Z przyznanych środków skorzystało wówczas 29 obiektów, takich jak kościoły, wille, domy mieszkalne, parki, pałace, a nawet dawny szpital psychiatryczny dla kobiet czy dworzec kolejowy.

"Od lat nie szczędzimy środków na odnawianie zabytków. Widzimy namacalne efekty naszych prac. Odrestaurowane nieruchomości to wizytówka powiatu. Chcemy uczyć młode pokolenie jak ważna jest dbałość o dziedzictwo kulturowe" - wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański.

W ubiegłym roku największe dofinansowanie otrzymał zamek w Kórniku. Było to 250 tys. złotych przeznaczone na czwarty etap odnowy średniowiecznych murów. Dzięki dotacji wynoszącej 220 tys. zł została też przeprowadzona renowacja późnobarokowego głównego ołtarza w kościele pw. św. Michała Archanioła i MB Wspomożenia Wiernych w Rogalinku. Kolejne 200 tys. zł trafiło do kościoła pw. św. Michała Archanioła w Pobiedziskach na osuszanie zawilgoconych murów. Z kolei 210 tys. zł otrzymał kościół pw. Wszystkich Świętych w Kórniku.

"Minione edycje pokazują, że nawet jeśli dotacja nie pokrywa kosztów wszystkich zaplanowanych modernizacji, to można starać się o dalsze wsparcie w następnych latach. Przykładem takich realizacji są chociażby kościoły w Rogalinku czy Długiej Goślinie" - mówi Wiesław Biegański, Powiatowy Konserwator Zabytków.

Również budynki świeckie skorzystały z dofinansowania prac remontowych. "Wykonano m.in. renowację stolarki drzwiowej, schodów wewnętrznych wraz z drewnianymi ścianami w willi "Eugenia" w Puszczykowie, wymianę poszycia dachowego w domu mieszkalnym Kolonii Poznańskich Zakładów Nawozów Fosforowych nr 4, a także przebudowano dach pawilonu pensjonarskiego dla kobiet w Owińskach. 110 tys. złotych trafiło do zabytkowego pałacu w Dąbrówce, znajdującego się na terenie XVIII-wiecznego parku. Kwotę tę przeznaczono na remont dachu oraz izolację ścian fundamentowych. Zadbano także o tereny zielone. W parku w Wojnowie przeprowadzono za ponad 16 tys. zł coroczne cięcie formująco-pielęgnacyjne alei grabowej. Natomiast w Luboniu wykonano drugi etap pielęgnacji pomnikowych alei lipowych w obszarze historycznego układu urbanistycznego miasta" - wymienia Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka starostwa.

"Bardzo mnie cieszy, że mieszkańcy są zainteresowani ocaleniem od zapomnienia wielu cennych architektonicznie i kulturowo budynków. Dlatego zachęcam do składania wniosków. Nabór trwa do 7 marca br., do godz. 13.00" - przypomina Jan Grabkowski.

Dokumenty można składać drogą pocztową lub osobiście w Kancelarii Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.33 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro