Reklama
Reklama

Brakuje kierowców w MPK Poznań. Ile zarabiają?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. MPK Poznań
Zdjęcie ilustracyjne | fot. MPK Poznań

W tym roku mają dostać podwyżkę, która może poprawić sytuację.

Od miesięcy piszemy o problemach poznańskiego przewoźnika. Podobnie jak inne firmy tego typu w Polsce, mierzy się z brakami kadrowymi. Odczuwają to niestety pasażerowie skarżąc się na wypadające kursy autobusów. Radio Poznań przyjrzało się, ile zarabiają kierowcy autobusów i motorniczy.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA

Średni zarobek kierowcy to obecnie 5860 złotych brutto, a motorniczego - 5534 złote. W warsztacie zarabia się średnio 6079 złotych, a kierownicy dostają średnio 10 625 złotych brutto. MPK Poznań "na już" potrzebuje minimum 70 kierowców oraz około 50 motorniczych, choć kierowców powinno być jeszcze więcej. Prezes MPK wierzy, że sytuacja poprawi się, gdy pracownicy otrzymają zapowiadaną podwyżkę, na którą miasto przeznaczy 9 mln złotych. Ma to być około 500 złotych miesięcznie na kierowcę / motorniczego.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku MPK Poznań informowało o rozpoczynającym się kursie na motorniczego i kierowcę autobusu. Wówczas podano, że kierowca autobusu na start dostaje 4760 złotych brutto, a kwota wzrasta wraz ze stażem pracy. - Osoby posiadające prawo jazdy kat. C lub D, które udokumentują swoje doświadczenie zawodowe na stanowisku kierowcy, będą miały "zaliczony" staż w innej firmie, co wiąże się z wyższym uposażeniem już "na starcie". Wyższe wynagrodzenia otrzymują też dwuzawodowcy, którzy mają uprawnienia zarówno do kierowania autobusem, jak i do prowadzenia tramwaju - podkreślał przewoźnik.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro