Reklama
Reklama

W Poznaniu pojawiły się nowe kamery. Wiemy gdzie!

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Tylko w styczniu nowe urządzenia zostały zainstalowane w siedmiu lokalizacjach.

Łącznie w styczniu zainstalowano aż 11 kamer, w tym 5 obrotowych i 6 panoramicznych - wieloprzetwornikowych 360 stopni, z których każda generuje cztery niezależne obrazy. Pojawiły się w siedmiu lokalizacjach na Wildzie, Świerczewie i Zielonym Dębcu. Dzięki nim miejski monitoring objął:
- skrzyżowania ul. Dolna Wilda z ul. Hetmańską i Czechosłowacką
- skrzyżowania ul. Leszczyńskiej z ul. Rakoniewicką i Ostatnią
- skrzyżowanie ul. Czechosłowackiej z ul. Górecką
- ulicę Łozową - w pobliżu skrzyżowania z ul. 28 Czerwca 1956 r. oraz przy osiedlu Dębina.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 467 tys. zł.

"Zainstalowanie nowych kamer to kolejna już rozbudowa miejskiego systemu na tym obszarze. W ciągu ostatnich trzech lat Miasto zainstalowało tam 24 kamery, generujące 42 niezależne obrazy, których koszt wyniósł ponad milion zł. Wszystkie stanęły w miejscach, w których były najbardziej potrzebne i mogły poprawić bezpieczeństwo mieszkańców i mieszkanek osiedli" - informują miejscy urzędnicy.

W Poznaniu działają 1262 kamery monitoringu miejskiego. Obraz z wszystkich jest przez całą dobę oglądany przez pracowników cywilnych straży miejskiej. Pracują oni w nowym, centrum w budynku przy ul. Libelta. Obraz z kamer jest archiwizowany i przechowywany przez 33 dni.

"Dzięki monitoringowi poznaniacy i poznanianki mogą czuć się bezpieczniej. W 2022 roku jego operatorzy zaobserwowali aż 8697 zdarzeń wymagających interwencji - informacje o każdym z nich przekazali dyżurnym policji i straży miejskiej" - dodają urzędnicy.

W 2023 roku na rozbudowę i modernizację monitoringu miejskiego Poznań planuje przeznaczyć ponad 2,5 mln zł. Zgodnie z zapowiedzią najstarsze kamery zostaną wymienione - to te przy przystankach tramwajowych na trasie PST, na rondzie Śródka, pętli Górczyn, a także na trasie Traktu Królewsko-Cesarskiego.

Natomiast monitoring rozbudowany zostanie na osiedlach takich jak: Warszawskie, Morasko-Radojewo, Krzyżowniki-Smochowice i Antoninek-Zieliniec-Kobylepole. Do końca pierwszego kwartału tego roku zainstalowane i uruchomione zostaną 4 punkty - kamery obrotowe, po jednym na terenie sportowo-rekreacyjnym przy ul. Morasko i przy ul. Radojewo/Lubczykowa oraz na skrzyżowaniach ulic Warszawskiej/Bnińskiej i Krańcowej/Trzemeszeńskiej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
15.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro