Reklama
Reklama

Więcej dni wolnych. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Jakie zmiany zostaną wprowadzone?

W środę posłowie głosowali nad zmianami w Kodeksie pracy. 439 z nich było za nowelizacją, 6 przeciw i 6 wstrzymało się od głosu. - Nowelizacja Kodeksu pracy ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw dotyczących tzw. work-life balance. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o tzw. dyrektywę rodzicielską - podaje Polska Agencja Prasowa.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Nowością będzie 9 tygodni niepodzielnego urlopu dla ojców. Inna nowość to bezpłatny urlop opiekuńczy (5 dni w roku kalendarzowym) na zapewnienie opieki członkowi rodziny. Dodatkowo pracownicy dostaną 2 dni bądź 16 godzin wolnego w roku kalendarzowym do wykorzystania z "powodu siły wyższej". Pracownikowi będzie przysługiwać połowa wynagrodzenia za te dwa dni.

- W przepisach znajdą się dwie dodatkowe przerwy, które będą wliczane do czasu pracy. Pracownik będzie miał prawo do drugiej przerwy trwającej co najmniej 15 minut, jeżeli dobowy wymiar pracy pracownika jest dłuższy, niż 9 godzin pracy, oraz trzeciej przerwy trwającej co najmniej 15 minut, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika jest dłuższy, niż 16 godzin - wymienia PAP.

Dzięki zmianom bardziej elastyczny będzie czas pracy, a także bardziej dostępna będzie praca zdalna.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
0℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
25.02 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro