Reklama

PIM chwalą się postępami na Świętym Marcinie: "powstała większość zaprojektowanego torowiska"

fot. PIM
fot. PIM

We wtorek pisaliśmy o rzekomych opóźnieniach, które zdaniem PIM nie mają miejsca.

W ostatnich dniach portal transport-publiczny.pl napisał o rzekomych opóźnieniach na przebudowywanym Świętym Marcinie, o czym napisaliśmy i my. Poznańskie Inwestycje Miejskie szybko zareagowały zapewniając, że powrót tramwajów był planowany do połowy 2023 roku i ta wersja cały czas jest aktualna.

W środę natomiast PIM publikują obszerną relację z tego, co dzieje się na placu budowy. - Prace związane z przebudową sieci tramwajowej w ul. Św. Marcin na odcinku od ul. Gwarnej do mostu Uniwersyteckiego są mocno zaawansowane. Powstała większość zaprojektowanego torowiska i sieci trakcyjnej, z których tramwaje będą mogły korzystać w połowie bieżącego roku - czytamy w komunikacie.

- Na odcinku od ul. Gwarnej do al. Niepodległości zaawansowanie robót z branży torowej przekracza 90 proc., a na odcinku od al. Niepodległości do mostu Uniwersyteckiego - 75 proc. W ślad za nią postępują roboty związane z siecią trakcyjną. Prace torowe i trakcyjne zostały jeszcze do wykonania tylko na skrzyżowaniach ul. Św. Marcin z al. Niepodległości i ul. Kościuszki, a także na rozjeździe u zbiegu z ul. Towarową - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

PIM podkreślają, że tramwaje wrócą na Święty Marcin, gdy zakończą się wszystkie prace związane z infrastrukturą tramwajową od mostu Uniwersyteckiego do Ratajczaka. - Ostatnim elementem, który pozwoli na powrót tramwajów na ul. Św. Marcin, będzie zakończenie w połowie bieżącego roku prac związanych z dostosowaniem torowiska na skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Ratajczaka do przyszłej trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka. Roboty te wykonywane są obecnie, by wykorzystać zawieszenie kursowania tramwajów wynikające z realizacji pozostałych etapów Programu Centrum i by nie było konieczności czasowego wyłączania ruchu tramwajowego w przyszłości.

Tramwaje wcześniej być może pojadą od mostu Uniwersyteckiego przez Towarową. - Obecnie na ul. Towarowej trwa jeszcze budowa nowej kanalizacji ogólnospławnej i - jednocześnie - korytowanie oraz prace związane z budową przystanku tramwajowego na peronie zachodnim. Na południowej stronie ul. Św. Marcin, od al. Niepodległości do ul. Kościuszki, wykonano już m.in. warstwy podbudowy, a między ul. Gwarną a ul. Kościuszki zakończono układanie kostki na miejscach postojowych, trwają jeszcze prace brukarskie związane z budową chodnika. Kostka została już ułożona na chodniku przed CK Zamek. W rejonie skrzyżowania z al. Niepodległości zostały ułożone prefabrykowane płyty torowe i prowadzone są prace fundamentowe przy słupach trakcyjnych. Na ukończeniu jest przebudowa sieci gazowej, w ok. 2/3 przebudowana jest sieć kanalizacyjna, a prace związane z wodociągami również przekroczyły półmetek.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
7.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro