Reklama
Reklama

Pierwsze tramwaje już z terminalami do płatności zbliżeniowych

fot. ZTM Poznań
fot. ZTM Poznań

Zamontowano je dotychczas w 60 pojazdach.

- Zakończenie montażu we wszystkich pojazdach planowane jest na przełomie lutego i marca. Po ich zainstalowaniu w tramwajach, terminale pojawią się w autobusach MPK Poznań. Z uwagi na bardzo dużą liczbę urządzeń, zakończenie prac związanych z uruchomieniem systemu w całej aglomeracji jest planowane w I kwartale 2023 roku - wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego.

Obecnie z terminali można już korzystać nie tylko w części tramwajów, ale też we wszystkich autobusach podmiejskich, w których obowiązuje taryfa ZTM. - Montaż urządzeń oznacza, że w momencie, kiedy pojawią się one w pojeździe, będą automatycznie gotowe do użytku. Pojazdy, w których system już działa, będą oznaczone specjalnymi naklejkami. Mają one szczególne znaczenie w przypadku tramwajów składających się z dwóch wagonów - terminal będzie znajdował się w pierwszym z nich.

Jak to działa? - Po wejściu do autobusu lub tramwaju, na ekranie terminala wystarczy wybrać bilet, a następnie przyłożyć do czytnika kartę płatniczą lub smartfon obsługujący technologię HCE lub NFC. Akceptacja transakcji trwa tylko pół sekundy. To prosty, szybki i ekologiczny sposób kupowania biletu w komunikacji miejskiej - zaznacza ZTM.

Poprzez terminal można zakupić bilet czasowy do 15, 40 lub do 90 minut, a także bilet krótkookresowy 24-godzinny. Są to bilety normalne i ulgowe. Co z kontrolą biletów? - Jeśli transakcja została wykonana kartą zbliżeniową, to właśnie ona powinna zostać przyłożona do czytnika kontrolera. Jeśli podróżny będzie płacił za bilet smartfonem z podpiętą kartą, wówczas do czytnika kontrolera będzie trzeba zbliżyć telefon, pamiętając, żeby mieć włączony NFC. Ważność swojego biletu będzie można sprawdzić w terminalu zainstalowanym w autobusie lub tramwaju, którym aktualnie podróżujemy. Dla każdej transakcji zakupu biletu system generuje specjalny numer, tzw. token w postaci ciągu znaków. W przypadku kontroli uprawnienie do przejazdu potwierdzamy kartą płatniczą lub urządzeniem mobilnym, w zależności od tego, w jaki sposób realizowaliśmy transakcję. W praktyce osoba kontrolująca nie ma dostępu ani do numeru karty ani do środków na koncie pasażera. Po zbliżeniu karty lub smartfona do czytnika kontroler dostaje jedynie potwierdzenie, czy w momencie kontroli dany pasażer posiada zakupiony i ważny bilet.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
21.50 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro