Reklama
Reklama

Poznańscy policjanci zatrzymali seryjnych włamywaczy. "Kradli głównie złotą biżuterię i gotówkę"

fot. policja
fot. policja

To Gruzini.

- Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu kilka dni temu zatrzymali pod Bydgoszczą trzech Gruzinów. Mężczyźni tworzyli zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się seryjnie włamaniami do mieszkań i domów. Działali oni głównie na terenie województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego, ale również innych regionów całego kraju - informuje Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji.

Z ustaleń policji wynika, że schemat działania sprawców był taki sam. - Do wytypowanych domów albo mieszkań włamywali się wybijając szyby w drzwiach balkonowych albo nisko położonych oknach. Robili to zazwyczaj po południu, pod nieobecność domowników. Kradli zazwyczaj złoto, gotówkę oraz drobny sprzęt elektroniczny, który można było łatwo sprzedać.

Policjanci zebrali wiele materiałów i śladów, na podstawie których wytypowano tożsamość włamywaczy. Wszystkie tropy prowadziły do trzech obywateli Gruzji mieszkających na terenie powiatu poznańskiego, ale często bywających w innych województwach.

- Sprawcy w ubiegłym tygodniu wyjechali do niewielkiej miejscowości koło Bydgoszczy. To była ich tymczasowa baza wypadowa na kolejne włamania. Do akcji w związku z tym włączono policjantów z Bydgoszczy. Podejrzani zostali zatrzymani w wynajmowanym lokalu. Podczas przeszukania funkcjonariusze znaleźli gotówkę i złotą biżuterię. Zabezpieczono także noże, bagnet, kastet, miotacz gazu oraz broń hukową bez wymaganego zezwolenia. Dodatkowo zabezpieczono fałszywe ukraińskie dokumenty, którymi posługiwali się dwaj zatrzymani - dodaje.

Mężczyźni usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a niektórzy dodatkowo mają odpowiedzieć za posługiwanie się fałszywymi dokumentami i nielegalne posiadanie broni. Wszyscy trafili do aresztu. Grozi im 10 lat więzienia.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Rekordowy wrzesień w Poznaniu pod względem pogody. I to nie jest dobra informacja
26℃
13℃
Poziom opadów:
6.3 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
13.95 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro