Poznańskie szpitale dostaną 47 milionów złotych. To budżet na działania naprawcze po COVID-19
Pieniądze zostały przyznane przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego .
Pochodzą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2022. Komisja Europejska uruchomiała w tym celu specjalny instrument finansowy.
- Bezprecedensowa jest kwota unijnego wsparcia finansowego, jaką przekazujemy poznańskim szpitalom. Dziś podpisujemy umowy z podmiotami z różnych sfer nadzoru, od szpitala klinicznego, przez miejski, szpitale będące pod nadzorem samorządu województwa, po jednostkę prywatną. To całe spektrum poznańskiej opieki szpitalnej - powiedział Marek Woźniak marszałek województwa wielkopolskiego i dodał, że szpitale borykają się z problemami, które mają wynikać nie tylko ze zużycia zasobów materialnych, ale również długu zdrowotnego i nawarstwiających się w związku z nim problemów zdrowotnych pacjentów. Dziś trzeba przyspieszyć procedury i dać im szansę na szybszą diagnostykę - podsumował Marek Woźniak.
Marszałek podpisał w poniedziałek umowy z dyrektorami takich szpitali, jak: Szpital Miejski im. Jana Strusia, Wielkopolskie Centrum Onkologii, Centrum Medyczne HCP, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, Wielkopolskie Centrum Pediatrii, Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi UM.
Placówki za otrzymane pieniądze mają w planach zakupienie nowoczesnych sprzętów, które mają unowocześnić i usprawnić diagnostykę. Szpital Miejski im. J. Strusia, który otrzymał ponad 21 mln zł zakupi robot chirurgiczny (da Vinci) do operacyjnych zabiegów urologicznych oraz rezonans magnetyczny. Wielkopolskie Centrum Onkologii przeznaczy blisko 11-milionową dotację na zakup systemu produkcji radioizotopów dla celów medycznych - cyklotron dla Zakładu Medycyny Nuklearnej w WCO.
Z kolei Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu zakupi nowoczesny sprzęt do diagnostyki endoskopowej oraz system centralnego monitorowania pacjenta OIOM. Wielkopolskie Centrum Pediatrii doposaży Oddział Urologiczny i Onkologii Urologicznej, a Centrum Medyczne HCP zakupi sprzęt medyczny służący do diagnostyki obrazowej - dwa aparaty USG, aparat RTG, a także angiograf i tomograf komputerowy. Z unijnych pieniędzy Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. W. Degi zakupi m.in. nowoczesny, specjalistyczny ambulans do transportowania dzieci po ciężkich zabiegach operacyjnych - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Najpopularniejsze komentarze