Reklama
Reklama

Pogoda sprzyja wybuchom pożarów w lasach

Kampus Morasko - Wydział Matematyki i Informatyki
Kampus Morasko - Wydział Matematyki i Informatyki

Koniec kwietnia - pod względem pogody - można zaliczyć naprawdę do udanych. Od kilku dni w Poznaniu utrzymuje się słoneczna pogoda i wysoka temperatura a do tego nie było widać ani kropli opadów. Jednak to co dobre i przyjemne dla ludzi, nie zawsze jest dobrze dla środowiska. W poznańskich lasach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia pożarowego.

Pogoda sprzyja wyjazdom za miasto i słodkiemu lenistwu podczas długiego weekendu majowego. Prażące słońce, brak opadów i lekki podmuch wiatru to idealne warunki na odpoczynek od pracy lub szkoły. Taki stan niestety nie jest korzystny dla roślinności. Największe obawy wzbudza stan wielkopolskich lasów. Tam stopień zagrożenia pożarowego sięgnął najwyższego poziomu.

Sprawcą pożarów jest nie tylko pogoda. W dużej mierze przyczynia się do nich człowiek. Pozostawione butelki oraz opakowania po aluminiowych i plastikowych produktach mogą stać się głównym źródłem ognia. Równie dużym niebezpieczeństwem są pozostawione niedopałki lub nie dogaszony ogień po niewielkim nielegalnym ognisku.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu ostrzega, żeby przebywając w lasach zachowywać się bardzo rozsądnie i stosować się do wszystkich wyznaczonych przepisów. Ponadto, dyrekcja przypomina, że nie wolno w lasach i w odległości stu metrów od nich palić ognisk oraz wypalać traw. Za złamanie owych zakazów grozi grzywna do 500 złotych a nawet pozbawienie wolności do 8 lat.

Od początku roku wybuchło ponad 120 pożarów. Wszyscy, którzy zauważą ogień w pobliżu lasów proszeni są także o natychmiastowe powiadomienie Straży Pożarnej pod numerem telefonu 998.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
15.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro