Reklama

Poznańskie dzwony kościelne za głośne. Parafia musi je ściszyć

fot. Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana FB
fot. Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana FB

Tym razem chodzi o świątynię na Jeżycach.

We wtorek pisaliśmy o walce mieszkańców Strzeszyna o ograniczenie funkcjonowania kościelnych dzwonów (TUTAJ), a w środę Gazeta Wyborcza pisze o przypadku z Jeżyc. Konkretnie chodzi o kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana zlokalizowany przy ulicy Kościelnej. Jedna z mieszkanek Jeżyc w 2021 roku wystąpiła do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z wnioskiem o skontrolowanie poziomu hałasu generowanego przez kościelne dzwony.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

W międzyczasie zmieniły się przepisy i ostatecznie dopiero kilka tygodniu temu to urzędnicy z poznańskiego magistratu przeprowadzili badania. Normy hałasu dla tego terenu wynoszą 55 i 50 decybeli (w zależności od strony). Przy normie 55 decybeli odnotowano 58 decybeli. Decyzja urzędników jest jednoznaczna - norma została przekroczona, a dzwony należy ściszyć. Co więcej, raz na dwa lata parafia będzie musiała na własną rękę kontrolować poziom hałasu generowany przez dzwony i informację z kontroli przekazywać urzędnikom.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
36.31 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro