Reklama
Reklama

Bliżej kolejnej wielkopolskiej obwodnicy. GDDKiA wystąpiła o decyzję środowiskową

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

Tym razem chodzi o obwodnicę Kamionnej w powiecie międzychodzkim.

- Do Urzędu Gminy Międzychód złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla budowy obwodnicy Kamionnej w ciągu DK24 - informuje Marcin Kucharczak z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu. - Decyzja ta ostatecznie zatwierdzi przebieg drogi i pozwoli na ogłoszenie postępowania przetargowego na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj jeszcze w tym roku. Obwodnica Kamionnej została ujęta w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 - dodaje. Zdecydowano się na wariant 1 (oznaczony na mapie kolorem czerwonym).

Przypomnijmy, że w Wielkopolsce w ramach programu budowy 100 obwodnic powstanie 8 takich tras. 5 z nich już jest na etapie realizacji. - Dla obwodnic Żodynia, Grzymiszewa, Gostynia, Strykowa i Koźmina Wielkopolskiego zostały zawarte umowy z wykonawcami na projekt i budowę. Wykonawcy w pierwszym etapie przygotowują projekt i występują z wnioskiem o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Po uzyskaniu ZRID będę mogli przystąpić do budowy - podkreśla Kucharczak.

- Dla obwodnicy Grzymiszewa decyzja ZRID została wydana i plac budowy przekazaliśmy już wykonawcy. Planowany termin udostępnienia do ruchu to II kwartał 2024 roku. Dla obwodnic: Żodynia, Gostynia i Strykowa wykonawcy złożyli już wnioski o ZRID i czekamy na ich wydanie. Kolejnym krokiem będzie przekazanie placów budowy wykonawcom i rozpoczęcie robót budowlanych. Udostępnienie do ruchu kierowcom obwodnic Żodynia i Strykowa planowane jest na II połowę 2024 roku, a obwodnicy Gostynia w I połowie 2025 roku. Dla obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego trwają prace projektowe. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na II połowę 2025 roku.

W najbliższych miesiącach planowane jest złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Kalisza w ciągu DK25. W przypadku pozostałych planowanych obwodnic - Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa, opracowywane jest Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
8.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro