Reklama
Reklama

W tym roku minie 10 lat po ogromnej tragedii w Jankowie Przygodzkim sprawa znów wraca do prokuratury

fot. Mateusz Nele / OSP Zduny
fot. Mateusz Nele / OSP Zduny

14 listopada 2013 roku w Jankowie Przygodzkim doszło do tragicznego zdarzenia.

Przed godziną 14:00 nastąpił wybuch gazu. W wyniku pożaru i eksplozji zginęły dwie osoby, a 12 zostało rannych. Spaliło się 10 budynków mieszkalnych, w tym dwa w budowie, oraz dwa obiekty gospodarcze.

W Jankowie Przygodzkim pracowało blisko 300 strażaków, ponad 150 policjantów i dziesiątki innych osób, w tym ratowników medycznych. "Nie da się opisać słowami, tego co ujrzeliśmy na własne oczy. Dopiero będąc tam można uświadomić sobie ogrom strat po takim wybuchu" - komentowali strażacy, którzy brali udział w akcji.

Dopiero w 2018 roku zakończyło się skomplikowane śledztwo w sprawie wybuchu. Do sądu w Kaliszu skierowano akt oskarżenia. Zdaniem śledczych winę za wybuch ponosi 36-letni wówczas inżynier budowy. Miał on się dopuścić szeregu zaniedbań, w wyniku których doszło do rozerwania gazociągu i niekontrolowanego wycieku gazu, jego zapłonu oraz powstania pożaru strumieniowego, w wyniku którego śmierć na miejscu zdarzenia ponieśli operator koparki oraz dźwigu bocznego, 12 osób doznało obrażeń ciała w postaci oparzeń termicznych I i II stopnia, a zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo mienie w wielkiej wartości. Straty oszacowano na co najmniej 10 mln złotych. Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu 8 lat więzienia.

W grudniu 2021 roku ruszył proces. Jak dowiedziało się Radio Poznań, sprawa wraca do prokuratury. Powodem są wątpliwości sądu, co do jednej z opinii biegłych.
"Prokurator, oskarżyciel posiłkował się opinią prywatną. To zostało zakwestionowane w trakcie tego postępowania i sąd zlecił przeprowadzenie takich opinii, ponieważ ujawniły się te okoliczności, że te opinie są prywatne dokonywane na zlecenie strony tego postępowania czyli Gaz-Systemu" - tłumaczy w rozmowie z dziennikarzami rzecznik Sądu Okręgowego w Kaliszu Edyta Janiszewska.

Prokuratura ma 9 miesięcy na sporządzenie opinii. Po tym czasie sprawa ma wrócić na wokandę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
6℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
16.43 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro