Reklama
Reklama

Nowa metoda oszustów. Uważajcie na takie wiadomości!

fot. Niek Verlaan z Pixabay
fot. Niek Verlaan z Pixabay

Cyberprzestępcy przygotowali nowy schemat oszustwa. Policjanci apelują o ostrożność.

Do Komendy Powiatowej Policji w Turku zgłosił się mieszkaniec powiatu tureckiego który powiadomił o oszustwie na jego szkodę. Jak ustalono, w sobotę otrzymał z nieznanego numeru wiadomość o treści (pisownia oryginalna) "Czesc tato. To moj nowy numer. Mozesz usunac ten stary. Wyslij wiadomosc na whatsapp".

Dalsza rozmowa przeniosła się do komunikatora WhatsApp, gdzie osoba podawała się za córkę pokrzywdzonego. "W trakcie rozmowy oszust napisał, że telefon wpadł do toalety i potrzebuje 2499 zł na zakup nowego. W wiadomości podał numer konta, na które mężczyzna wykonał przelew natychmiastowy na 2500 zł. Po tym pokrzywdzony próbował dzwonić na numer telefonu, lecz był on zajęty lub nikt nie odbierał. W niedzielę rano skontaktował się z córką, która zaprzeczyła, że pisała do niego wiadomości" - relacjonuje asp. sztab. Mateusz Latuszewski, oficer prasowy policji w Turku.

Policjanci podkreślają, że oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, żeby uzyskać jak najwięcej informacji. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

"Każdą prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji to rozłączyć się, samemu zadzwonić i zweryfikować przekazane informacje" - kończy rzecznik.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
6.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro