Reklama
Reklama

Wyjątkowa kometa zbliża się do ziemi. Ma prawie kilometr średnicy

fot. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu / FB
fot. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu / FB

Niebawem będzie ją można zobaczyć na własne oczy.

Jak opowiada Jakub Tokarek z Instytutu Obserwatorium Astronomiczne, Wydział Fizyki, UAM. Kometa C/2022 E3 (ZTF) została odkryta w marcu 2022 roku. Niebawem będzie szansa, by zobaczyć ją na własne oczy. 12 stycznia rozpoczęła zbliżanie się do ziemi. W nocy z 1 na 2 lutego znajdzie się najbliżej naszej planety, w odległości 42 mln km, czyli "tylko" 110 razy dalej niż nasz Księżyc.

"Dzięki tej bliskości oraz aktualnej aktywności komety będzie szansa na dostrzeżenie obiektu bez pomocy instrumentów optycznych - ale musimy znajdować się pod wyjątkowo ciemnym niebem, jak n.p. w Bieszczadach czy górach Izerskich. Z kolei z terenów podmiejskich bez problemu dojrzymy kometę przez lornetkę lub amatorski teleskop" - informuje Jakub Tokarek.

"Zachęcamy do obserwacji, ponieważ takie zjawiska nie zdarzają się codziennie. W ostatnim czasie mogliśmy obserwować kometę C/2020 F3 (Neowise) latem 2020 roku. Zielonej komety (zwanej tak z powodu swojego koloru) po oddaleniu się od Ziemi nie zobaczymy przez długi czas - C/2022 E3 (ZTF) jest kometą długookresową, poprzednim razem w pobliżu Słońca znalazła się 50 000 lat temu!" - dodaje i przekazuje, że obecnie kometa przemieszcza się ona pomiędzy gwiazdozbiorami Małej Niedźwiedzicy i Smoka, 29 i 30 stycznia znajdzie się w pobliżu Gwiazdy Polarnej.

"Następnie będzie kontynuować swoją wędrówkę na granicy gwiazdozbiorów Żyrafy i Rysia, a 5 lutego zbliży się do najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Woźnicy - Kapelli" - kończy Tokarek.





Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.82 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro