Reklama
Reklama

Milczańska: stalowa kratownica wróciła na szczyt zabytkowego obiektu

fot. Mariusz Wiśniewski / FB
fot. Mariusz Wiśniewski / FB

Jak już informowaliśmy na łamach epoznan.pl zabytkowa turbina wietrzna z ulicy Milczańskiej jest w trakcie renowacji. Kratownica została zdemontowana po stu latach w październiku ubiegłego roku.

Wiatrak powstał w 1910 roku na potrzeby gospodarstwa ogrodniczego. Jego zadaniem było pozyskiwanie wody, a także gromadzenie jej tak, by można z niej było korzystać w gospodarstwie. Wiatrak napędzany był wyłącznie siłą wiatru. Już w maju pisaliśmy, że historyczny wiatrak z ulicy Milczańskiej otrzymał dotację od miasta w wysokości 105 tysięcy złotych. Miasto wspiera remont od 3 lat.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

O kolejnych postępach prac poinformował za pośrednictwem portalu społecznościowego zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski. "W ubiegłym roku właściciel wiatraka wykonał naprawę zdegradowanych poprzez działania wojenne oraz pogodę wypełnień pomiędzy cegłami a także przemurowano fragment konstrukcji. Naprawiono również przeszklenia, przywracając im pierwotny wygląd z roku budowy. Najważniejszą częścią prac była renowacja elementów konstrukcji stalowego zbiornika na wodę znajdującego się na szczycie murowanej wieży. Dodatkowo odtworzono przy zachowaniu pierwotnych elementów konstrukcji kratownicę stalową, która zamocowana wewnątrz ww. zbiornika na swoim szczycie posiada zabytkowy mechanizm do montażu oraz przekazywania napędu od poruszanej siłą wiatru turbiny" - poinformował.

"Kolejne działania, ze względu na złożoność prac - projekt odtworzeniowy oraz renowację zachowanych elementów turbiny wiatrowej ze szczytu wieży - właściciel planuje kontynuować w przyszłym roku" - dodał.

Co ciekawe, konstrukcja jest unikatowym w skali naszego kraju połączeniem wiatraka i wieży ciśnień. Od lat 90. jest w rejestrze zabytków.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
2 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
12.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro