Reklama
Reklama

Msze święte w Robloxie. Kuria zabiera głos

fot. Archidiecezja Gnieźnieńska Roblox YouTube
fot. Archidiecezja Gnieźnieńska Roblox YouTube

Roblox to gra internetowa, w której pojawiła się nazwa archidiecezji gnieźnieńskiej, choć instytucja nie ma z tym nic wspólnego.

Wirtualna rzeczywistość w grze Roblox kreowana jest przez samych użytkowników. Od pewnego czasu na platformie odprawiane są msze święte, a pojawia się w niej nazwa archidiecezji gnieźnieńskiej i herb Kapituły Prymasowskiej.

- Użycie nazwy archidiecezji gnieźnieńskiej i herbu Kapituły Prymasowskiej przez twórców gry może być mylące, dlatego chciałbym jeszcze raz podkreślić, że archidiecezja gnieźnieńska nie ma udziału w tworzeniu i moderacji społeczności o tej samej nazwie na platformie Roblox. Przyznam, że nagrania mszy "odprawianych" przez dzieci w wirtualnym wnętrzu katedry gnieźnieńskiej zaskoczyły nas tak samo, jak niemal wszystkich - powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną rzecznik Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. Remigiusz Malewicz. Nikt nie pytał kurii o to, czy może wykorzystać nazwę archidiecezji lub herb.

Okazuje się, że "kościelna" społeczność występują pod nazwą gnieźnieńskiej kurii w ramach platformy Roblox działa od 8 lat. Ale dopiero teraz duchowni się o tym dowiedzieli. Co księża na to, że w grze odprawiane są msze? - Wartościowe jest samo zainteresowanie tematem liturgii, powaga i szacunek, z jakim dzieci do tego podchodzą. Nie ma tu raczej intencji prześmiewczych i działań mających banalizować, karykaturować czy dyskredytować obrzędy sakralne. W wydanym jakiś czas temu oświadczeniu przedstawiciele robloxowej archidiecezji gnieźnieńskiej sami przyznali, że ich celem jest przede wszystkim ewangelizacja młodzieży, i zaznaczyli, że to, co dzieje się w grze nie ma wartości modlitewnej i sakramentalnej. Niemniej uczynienie z Eucharystii przedmiotu internetowej zabawy wywołuje u wielu mieszane, a nawet negatywne uczucie i to również jest zrozumiałe - dodał Malewicz.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
4.7 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro