Reklama
Reklama

Coraz więcej hulajnóg elektrycznych w przestrzeni miejskiej. Za co można dostać mandat?

"Tak nie pozostawiamy hulajnogi - przy przejściu pojazd ten utrudnia ruch pieszym" | fot. Straż Miejska
"Tak nie pozostawiamy hulajnogi - przy przejściu pojazd ten utrudnia ruch pieszym" | fot. Straż Miejska

Hulajnoga elektryczna, obok roweru, jest wśród cyklistów najbardziej popularnym środkiem transportu.

"Z roku na rok ilość hulajnóg w przestrzeni publicznej rośnie. Dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg, bardzo ważnym jest znajomość zasad i przepisów regulujących korzystanie z e-hulajnogi" - informuje Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej.

Kto może jeździć hulajnogą elektryczną, chodnikiem czy jezdnią, z jaką prędkością, jakie obowiązują zasady parkowania, kto ma pierwszeństwo?

Dorośli, powyżej 18 roku życia - do poruszania się hulajnogą elektryczną, nie potrzebują żadnych uprawnień. W przypadku dzieci i młodzieży do 10 do 18 roku życia do poruszania się hulajnogą elektryczną wymagana jest karta rowerowa bądź prawo jazdy kategorii: AM, A1, B1 lub T. Dzieciom poniżej 10 roku życia - przepisy w ogóle zabraniają kierowania elektryczną hulajnogą. Wyjątek stanowią drogi położone w strefie zamieszkania, ale tylko pod opieką osoby dorosłej.

"Opiekun ze swojej strony musi pamiętać, że w strefie zamieszkania pojazdy - a elektryczna hulajnoga jest pojazdem - podlegają szczególnym rygorom (pierwszeństwo mają piesi, prędkość do 20 km/h, a parkowanie tylko w miejscach wyznaczonych)"- przypomina rzecznik.

Na drogach publicznych hulajnogą elektryczną możemy poruszać się z prędkością do 30 km/h, jeżeli na drodze publicznej prędkość poruszania się ograniczona jest do 30 km/h, to jeździmy jezdnią.

"Jeżeli obok drogi publicznej jest droga dla rowerzystów, to hulajnogą jeździmy tylko szlakami dla rowerzystów" - podkreśla Piwecki. "W pozostałych przypadkach - jeżeli nie ma warunków opisanych powyżej, to wyjątkowo korzystamy z chodników, pamiętając o tym, że to pieszy ma pierwszeństwo!" - podkreśla.

Należy też pamiętać o odpowiednim parkowaniu. Jeśli w pobliżu nie ma specjalnych parkingów, hulajnogę można zaparkować na chodniku, równolegle do jezdni, w części najbardziej od niej oddalonej (czyli często zaraz przy budynkach). Ważne jest, ażeby zostawić pieszym minimum 1,5 metra szerokości chodnika, nie blokować przejść dla pieszych, ani dojść na przystanki transportu publicznego.

"Jeśli są zasady, to również są kary za ich nieprzestrzeganie" - podkreśla rzecznik straży miejskiej. "Zostawienie hulajnogi na chodniku w sposób, który utrudnia przejście, grozi 100 zł mandatu, parkując pojazd przed przejściem dla pieszych również można zostać ukaranym mandatem w wysokości 100 zł, pozostawienie hulajnogi w narożniku skrzyżowania i obszarze do 10 m od tego miejsca, to 300 zł mandatu, a parkowanie na niebieskiej kopercie dla osób niepełnosprawnych to 500 zł mandatu" - wymienia.

Pamiętajmy, że hulajnogą możemy poruszać się z prędkością zbliżoną do pieszego. Za zbyt szybką jazdę możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 300 zł. Jadąc chodnikiem, bądź inną dopuszczoną drogą zawsze należy ustępować pierwszeństwa pieszemu. Za nieudzielenie pierwszeństwa grozi 300 zł kary.

Można dostać też mandat za przewożenie osób - 300 złotych za każdą. Należy też pamiętać, że przez przejście dla pieszych przechodzimy, a nie przejeżdżamy. Złamanie tego przepisu grozi mandatem do 500 zł. Wyjątek stanowi to przejście dla pieszych, które ma obok przejazd dla rowerów.

"Na skrzyżowaniach i przejściach z sygnalizacją świetlną stosujemy się do świateł sygnalizatorów - za przejazd przy zapalonym czerwonym świetle grozi kara nawet 500 zł. Przepis ten dotyczy również przejazdów kolejowych" - kończy rzecznik.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. Między innymi dla Poznania i powiatu ostrzeżenia drugiego stopnia!
24℃
16℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
6.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro