Reklama
Reklama

Wielkopolanin, polski zdobywca Oscara ciężko chory. Córka apeluje o pomoc

Jan A.P. Kaczmarek gościł w Poznaniu podczas festiwalu Transatlantyk w 2015 roku. | fot. Piotr Sagalara
Jan A.P. Kaczmarek gościł w Poznaniu podczas festiwalu Transatlantyk w 2015 roku. | fot. Piotr Sagalara

Jan A.P. Kaczmarek to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich kompozytorów muzyki filmowej.

Laureat Oscara ma poważne problemy zdrowotne. Jak poinformowała córka kompozytora, 70-latek jest bardzo ciężko chory. Ma zanik wieloukładowy lub MSA, na który nie ma lekarstwa. "Choroba uszkadza zakończenia nerwowe, aż zawiodą płuca" - czytamy na platformie gofundme.com. Córka dodaje, że dla całej rodziny jest to prawdziwym horrorem. Jan A.P. Kaczmarek nie jest w stanie samodzielnie się poruszać. Cały czas wymaga opieki nie tylko ludzi, ale też specjalistycznego sprzętu. Nie może zostać sam, bo "często traci przytomność z powodu wahań ciśnienia krwi". "Ten niesamowity człowiek toczy walkę, której nie wygra. Wszystkie próby pomocy mu w poprawie nie powiodły się, a teraz celem jest zapewnienie mu jak największego komfortu w domu" - czytamy.

Kobieta podkreśla, że niebawem może być potrzebna bardziej specjalistyczna opieka. Jego żona zawiesiła działalność, by zająć się mężem. Mają też 7-letniego syna. "My - ja, moje rodzeństwo i jego żona - wykorzystaliśmy każdą możliwość i zrobiliśmy, co w naszej mocy, aby pomóc im finansowo, ale jego potrzeby przerosły nasze możliwości" - tłumaczyła córka kompozytora Anastazja Kaczmarek, apelując o pomoc.

Wszystkie szczegóły można znaleźć tutaj.

Polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek urodził się w Koninie. Jest autorem muzyki do ponad 70 filmów i spektakli teatralnych. W 2005 roku zdobył Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
10.98 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro