Reklama
Reklama

W pół roku dwa wykolejenia tramwaju w tym samym miejscu. Przypadek?

Czerwiec 2022 | fot. Czytelnik
Czerwiec 2022 | fot. Czytelnik

Chodzi o zdarzenia z pętli na Górczynie.

20 czerwca 2022 roku tramwaj Solaris Tramino wyjeżdżający z pętli na Górczynie wypadł z torów i uderzył częściowo w wiadukt. Nikt nie ucierpiał. Siedem miesięcy później, na początku stycznia 2023 roku, dokładnie w tym samym miejscu doszło do niemal identycznego zdarzenia. Również Solaris Tramino wyjeżdżający z pętli na Górczynie wypadł z torów i częściowo uderzył w wiadukt. I tym razem nikt nie ucierpiał, ale pasażerowie zmagali się z utrudnieniami.

Na zagadkową sytuację zwrócił uwagę branżowy portal transport-publiczny.pl, który postanowił zapytać MPK Poznań o szczegóły. MPK w odpowiedzi informuje, że "Komisja ds. wykolejeń nie stwierdziła, aby wskazane przez Pana zdarzenia spowodowane były stanem infrastruktury oraz pojazdów. W związku z tym nie ma podstaw, aby rozważać wycofanie z użytkowania Solarisów Tramino bądź wyłączenie z użytkowania pętli Górczyn".

Jak ustalił nieoficjalnie dziennikarz branżowego portalu, winę za zdarzenia prawdopodobnie ponoszą motorniczy prowadzący Tramino w chwili wykolejenia. Prawdopodobnie pojazdy jechały bowiem za szybko na wyjeździe z pętli.

Oba tramwaje, które brały udział w zdarzeniach, muszą zostać naprawione. Wkrótce ogłoszony ma zostać przetarg w tej sprawie. W tej chwili dwa uszkodzone Solarisy Tramino są "uziemione".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Poznań w środę niemal najcieplejszy w Polsce. Idzie załamanie pogody
26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
17.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro