Reklama

Premier, szef MON i minister kultury w Cegielskim. "Nie ma lepszego przykładu uprzemysłowienia Polski niż zakłady Cegielskiego"

fot. KPRM TT
fot. KPRM TT

Mateusz Morawiecki w superlatywach wypowiadał się o poznańskim zakładzie.

W poniedziałek Mateusz Morawiecki wraz z Mariuszem Błaszczakiem i Piotrem Glińskim odwiedzają Poznań, o czym pisaliśmy już TUTAJ. Głównym celem ich wizyty jest przekazanie zbioru sreber Funduszu Obrony Narodowej poznańskiemu Muzeum Narodowemu. Ale przy okazji politycy partii rządzącej odwiedzili H. Cegielski - Fabrykę Pojazdów Szynowych.

- Nie ma lepszego przykładu uprzemysłowienia Polski niż zakłady Cegielskiego. To symbol historii przemysłu oraz wspaniałego sukcesu. Przed 2015 r. Cegielski w Poznaniu to straty powyżej 30 mln zł - obroty 39 mln w porównaniu z dzisiaj to 390 mln zł - mówi Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji w fabryce. Jak podkreślił, poprzedni rząd chciał "zezłomować" fabrykę, co oznaczało utratę pracy dla pracowników. - Przypomnijmy sobie sytuację, gdy ludzie tracili pracę, gdy likwidowano fabryki za czasów naszych poprzedników, gdy bezrobocie sięgało 15% - 2 mln 300 tysięcy ludzi bez pracy. Tusk premierem bezrobocia - dodał. Jak podkreślił Morawiecki, dziś Cegielski może się pochwalić obrotami 10 razy większymi niż 8-9 lat temu.

Wypowiedział się także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. - Elementy do systemu Partiot są produkowane m. in. w zakładach H. Cegielski. Wzmacniamy polski przemysł, wzmacniamy polski przemysł zbrojeniowy. Zawsze kiedy jest taka możliwość zamawiamy sprzęt dla Wojska Polskiego w naszym przemyśle. Włączamy polski przemył do łańcucha dostaw, do tego łańcucha produkcji. Tak dzieje się w przypadku Cegielskiego. Chociażby elementy do programu Wisła, a więc do polskich patriotów, również mosty dla Wojska Polskiego są produkowane tutaj - powiedział.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
12℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
13.41 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro