Reklama
Reklama

Afera w branży samochodowej: poznańskie CBŚP i skarbówka zatrzymali 12 osób

Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBŚP
Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBŚP

Chodzi o posługiwanie się nierzetelnymi fakturami VAT na kwotę ponad 100 mln złotych.

Jak podaje Prokuratura Regionalna w Poznaniu, do zatrzymań doszło 17 stycznia. 12 zatrzymanych jest podejrzewanych o "udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawianie i posługiwanie się nierzetelnymi fakturami VAT na kwotę przekraczającą 100 mln zł oraz spowodowanie uszczuplenia w podatku od towarów i usług na kwotę blisko 20 mln zł". Mieli też prać brudne pieniądze.

Faktury miano wystawiać w okresie od 3 sierpnia 2018 roku do 29 kwietnia 2019 roku. Chodzi o około 200 takich dokumentów o wartości ponad 100 mln złotych. Wystawiać je miały osoby reprezentujące podmioty gospodarcze zajmujące się sprzedażą hurtową i detaliczną samochodów osobowych i furgonetek. - Nierzetelne faktury wykorzystywane były następnie w rozliczeniach ze Skarbem Państwa, a do obrotu trafiały pojazdy, co do których faktyczne ich pochodzenie zostało zmienione - podaje prokuratura.

W związku ze sprawą zabezpieczono 1,6 mln złotych. - Wobec 10 z podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w postaci dozorów Policji i poręczeń majątkowych na łączną kwotę 325 tysięcy złotych, a wobec podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy Poznań Stare - Miasto w Poznaniu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy - dodaje.

Podejrzanym grozi do 25 lat więzienia. Nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro