Reklama
Reklama

Ksiądz z archidiecezji poznańskiej z awansem w Watykanie. Jest w zarządzie instytucji odpowiadającej za kościelny wymiar sprawiedliwości

fot. Archidiecezja Poznańska
fot. Archidiecezja Poznańska

Ksiądz prałat Paweł Malecha został Promotorem Sprawiedliwości Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

Na stanowisko mianował go Ojciec Święty Franciszek. Jak wyjaśnia krótko Vatican News, "Sygnatura Apostolska pełni w Kościele funkcję Sądu Najwyższego, a także czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w Kościele". Ksiądz Malecha jest zarządzie Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, a wyżej postawieni są jedynie prefekt, kardynał Dominique Mamberti oraz sekretarz, biskup Andrea Ripa.

Ksiądz Malecha w przyszłym roku skończy 60 lat. Pochodzi z Ostrowa Wielkopolskiego. Absolwent Technikum Kolejowego i poznańskiego Papieskiego Wydziału Teologicznego. Na początku lat 90. pracował jako wikariusz w Środzie Wielkopolskiej, a następnie w parafii pw. Św. Michała Archanioła w Poznaniu.

Od 1995 jest w Rzymie, gdzie najpierw studiował prawo kanoniczne, a następnie pozostał tam ucząc się w Studium Rotalnym. Od ponad 20 lat pracuje w Sygnaturze Apostolskiej. Zaczynał od roli urzędnika w kancelarii, następnie został kierownikiem kancelarii - Kanclerzem. Od 2012 roku pełnił rolę zastępcy Promotora Sprawiedliwości.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
7 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
7.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro