Reklama
Reklama

Pacjent z HIV oskarżył poznański szpital o dyskryminację i łamanie praw pacjenta. Śledztwo umorzono

Zdjęcie ilustracyjne | fot. valelopardo / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. valelopardo / pixabay.com

Pacjent jednak złożył zażalenie i liczy na wznowienie śledztwa.

Sprawą od początku zajmuje się Radio Poznań. My także pisaliśmy o tej sytuacji w październiku ubiegłego roku. Wszystko wydarzyło się w 2016 roku, ale dopiero jesienią 2022 roku sprawą zajęli się Rzecznik Praw Pacjenta i prokuratura. Krzysztof w 2016 roku do Szpitala Klinicznego przy ulicy Przybyszewskiego. Stracił czucie w nogach. Jego partnerka poinformowała szpital, że mężczyzna ma HIV i wtedy zaczęły się problemy.

Jak twierdził pacjent, w całej dokumentacji widniały adnotacje o tym, że ma HIV. Do tego stopnia, że nawet na karcie gorączkowej wiszącej przy jego łóżku pojawiła się informacja o chorobie. Dodatkowo mężczyzna twierdził, że pielęgniarki nie chciały się nim opiekować. Szpital zapewniał, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Wykonano mu także zabieg - punkcję lędźwiową, na który wcześniej nie wyraził zgody (w chwili wykonywania był nieprzytomny). Nie był to natomiast zabieg ratujący życie. Szpital wyjaśnił, że zabieg był konieczny, bo w przypadku pacjentów z HIV częściej dochodzi do neuroinfekcji. Badanie nie wykazało jednak nieprawidłowości.

Rzecznik Praw Pacjenta bada kwestię ujawnienia danych, a prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące narażenia pacjenta na utratę zdrowia i dotyczące niszczenia dokumentów.

Jak podaje Radio Poznań, prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie wskazując, że w toku leczenia dochowano należytej staranności, a tym samym nie może być mowy o niedopatrzeniu ze strony pracownika szpitala. Nie doszło też do żadnego uszczerbku na zdrowiu. Pacjent liczy na wznowienie śledztwa w tej sprawie - złożył zażalenie na decyzję prokuratury.

Zarówno Rzecznik Praw Pacjenta, jak i prokuratura nie stwierdzili nieprawidłowości w kwestii adnotacji o HIV na karcie gorączkowej pacjenta. RPP za naruszenie praw pacjenta uznał przeprowadzenie punkcji lędźwiowej bez uzyskania zgody mężczyzny. Naruszeniem praw do dokumentacji medycznej nazwał natomiast anulowanie karty informacyjnej ze szpitala.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro