Reklama
Reklama

Wysoka kara od UOKiK dla Poczty Kwiatowej. "Nie gwarantowała dostarczenia na czas kwiatów w dni szczególnego zapotrzebowania na jej usługi"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Alisa Anton / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Alisa Anton / unsplash.com

Klienci czuli się oszukani.

Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Matki czy Walentynki to czas, w którym obdarowujemy bliskich upominkami czy kwiatami. Jeśli mieszkamy daleko - wybieramy dostarczenie kwiatów przez firmę, która się w tym specjalizuje. Firma Poczta Kwiatowa miała jednak problemy z terminowym realizowaniem usług, czym zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Spółka nie może wyłączać swojej odpowiedzialności za niezrealizowanie lub nienależyte wykonanie usługi. Jako działający od ponad 20 lat w Polsce profesjonalny przedsiębiorca powinien być odpowiednio przygotowany na takie święta jak Dzień Babci, Dziadka, Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Matki albo Dzień Ojca, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na doręczenia kwiatów czy upominków. Dla klientów jest szczególnie istotne, aby przesyłka dotarła do adresata w konkretnym dniu, zwłaszcza gdy przedsiębiorca do tego zachęca. Jeśli Poczta Kwiatowa nie jest w stanie zrealizować zamówień w terminie, powinna ograniczyć ich przyjmowanie lub informować o braku możliwości dostarczenia kwiatów na czas. Wtedy konsumenci mogliby poszukać innej firmy lub innego sposobu sprawienia radości bliskim - mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Tymczasem Poczta Kwiatowa zachęcała klientów do składania zamówień informują w reklamach "Jeszcze zdążysz!", a w regulaminie podawała, że nie ma gwarancji terminowej dostawy. Prezes UOKiK za takie postępowanie nałożył na firmę karę w wysokości 1,6 mln złotych. - Przedsiębiorca przez sześć lat stosował niedozwoloną klauzulę, by uwolnić się od odpowiedzialności odszkodowawczej za niewykonanie usługi, co narusza interesy konsumentów. Poza konsekwencjami ekonomicznymi konsumenci narażeni byli na szkody emocjonalne, dotyczące relacji z bliskimi - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
4.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro