Reklama
Reklama

Wiadomo, kto zbuduje Kładkę Berdychowską

Wizualizacja | fot. Pracownia ARPA / UM Poznań
Wizualizacja | fot. Pracownia ARPA / UM Poznań

Wybrano wykonawcę.

Kładka Berdychowska będzie kosztowała Poznań dużo więcej, niż miasto się spodziewało. Jak już informowaliśmy inwestycja znalazła się jednak w budżecie miasta na przyszły rok, który pod koniec ubiegłego roku został przyjęty przez radnych. Przeprawa składać się będzie z dwóch mostów dla pieszych i rowerzystów nad Wartą oraz Cybiną - na wysokości ul. Berdychowo, następnie poprzez cypel w południowej części Ostrowa Tumskiego (Zagórze) do Chwaliszewa (rejon tzw. kontenerów i parku w Starym Korycie Warty). Technicznie przeprawa składać się będzie z dwóch konstrukcji. Ta nad Wartą będzie liczyła 165 metrów długości, natomiast druga, nad Cybiną, 117 metrów. Obie części są analogiczne pod względem architektonicznym i konstrukcyjnym, będą tworzyły jednolitą całość. Zadanie obejmuje nie tylko budowę przeprawy, ale też chodników, pochylni i schodów.

PIM podały, że w przetargu oferty złożyło pięć firm. Dwie z nich odrzucono. Jak poinformowano, wybrano najkorzystniejszą. "Zamawiający informuje, że na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w SWZ dla przedmiotowego zamówienia, za najkorzystniejszą ofertę uznana została oferta złożona przez: Budimex S.A." - czytamy w komunikacie PIM. Oferta spółki opiewa na kwotę ponad 156 mln zł. Jeśli nie będzie odwołań od decyzji, po jej uprawomocnieniu będzie mogła zostać podpisana umowa.

Przypomnijmy. Pierwotnie miasto zakładało, że taka kładka będzie kosztować maksymalnie do 30 milionów złotych. Później zarezerwowano na ten cel 92 miliony złotych - już w pierwszym przetargu okazało się, że to zdecydowanie za mało. Ponad 90 mln złotych na inwestycję miasto ma zapewnione od polskiego rządu z programu Polski Ład. Jeśli kładka by nie powstała, pieniądze od rządu prawdopodobnie mogłyby przepaść.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydłuża czas ostrzeżenia i podnosi stopień zagrożenia
1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro