Reklama
Reklama

Poznańskie budownictwo drastycznie wyhamowało. "Spowolnienie, jakiego wcześniej nie obserwowaliśmy"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Jürgen Rübig z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Jürgen Rübig z Pixabay

Są najnowsze dane.

O sytuacji informuje Radio Poznań. Jak ustalono , w 2022 roku w Poznaniu ukończono i rozpoczęto najmniej budów od 2015 roku, czyli od momentu, kiedy takie zestawienia są przygotowywane.

"Na poznańskich placach budowy to był rok wyraźnego spowolnienia, jakiego wcześniej nie obserwowaliśmy" - mówi w rozmowie z dziennikarzami Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania, Paweł Łukaszewski.

"Patrząc na skalę spowolnienia, w poszczególnych kategoriach były oczywiście jakieś tąpnięcia w określonej kategorii obiektów budowlanych, czasami było mniej rozpoczęć, czasami mniej zakończonych inwestycji, ale takiego przypadku, że zarówno w zakresie zakończonych inwestycji, jak i tych inwestycji rozpoczętych dopiero, wszystkie pozostałe kategorie obiektów budowlanych niestety to są spadki" - dodaje.

Jak czytamy, najgorzej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o obiekty mieszkalne, których w 2022 roku łącznie oddano 109, czyli 63 procent mniej niż rok wcześniej. W 2022 roku wybudowano 62 budynki wielorodzinne - to spadek o 14 procent. Liczba inwestycji drogowych w stosunku do roku poprzedniego zmniejszyła się o 40 procent. Nieco wzrosła natomiast liczba skończonych domów rodzinnych - zgłoszono ich 520. Z kolei już liczba rozpoczętych budów tego rodzaju budynków to też spadek o 48 procent.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydłuża czas ostrzeżenia i podnosi stopień zagrożenia
1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro