Reklama
Reklama

Nowe informacje w sprawie budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Deklaracja finansowania została podtrzymana

Wizualizacja | fot. WXCA
Wizualizacja | fot. WXCA

Wspólnie wybudują je Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Samorządem Województwa Wielkopolskiego.

Podczas poniedziałkowego spotkania z Markiem Woźniakiem, marszałkiem województwa wielkopolskiego w siedzibie MKiDN wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zadeklarował gotowość do podjęcia współpracy i podtrzymał deklarację finansowania przez budżet państwa 60 proc. wartości inwestycji szacowanej na poziomie 370 mln zł.

"MKiDN i wielkopolski Urząd Marszałkowski przystąpią do niezwłocznego przygotowania umowy współprowadzenia Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, którego oddziałem ma być Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Wniosek w tej sprawie marszałek Woźniak przekazał podczas spotkania z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Współprowadzenie umożliwi Ministerstwu zaangażowanie w inwestycję, której realizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku" - poinformowała Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.

Przypomnijmy. Pod koniec grudnia prezydent Jacek Jaśkowiak i marszałek Marek Woźniak podpisali umowę, na mocy której miasto od stycznia wzięło pod swoją pieczę Filharmonię Poznańską, a Samorząd Województwa Wielkopolskiego przejmuje Muzeum Archeologiczne i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Filharmonia pod skrzydłami miasta to przede wszystkim szansa na wybudowanie jej siedziby na miejskim terenie. Samorząd Województwa Wielkopolskiego dzięki wymianie będzie natomiast mógł przystąpić do budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

"Mamy pozwolenie na budowę, przed nami ogłoszenie przetargu i rozpoczęcie inwestycji. Jesteśmy zdeterminowani, by podjąć wszystkie te działania najszybciej, jak to będzie możliwe. To ma być instytucja, która będzie służyła przez wiele dziesięcioleci Wielkopolsce i wszystkim, którzy będą mogli te wątki historyczne nie tylko poznać, ale i zgłębić. Kluczową sprawą w tej chwili jest nawiązanie formalnego kontaktu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - zapowiada pod koniec grudnia Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

W 2021 roku rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowej siedziby muzeum. Zwycięzcą została renomowana warszawska pracownia WXCA. Prezydent Miasta Poznania zatwierdził projekt architektoniczny i wydał ważne przez trzy lata pozwolenie na budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Wstępnie informowano, że budowa muzeum kosztować miała ok. 200 mln zł. Szybko okazało się, że to kwota niewystarczająca i zabraknie kilkudziesięciu milionów złotych. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, zadeklarował pomoc. Początkowo deklaracja obejmowała 50 proc., ale ostatecznie wzrosła do 60 proc. Miasto Poznań chciało z kolei dołożyć 10 proc. Wciąż nie były to wystarczające środki.

Przygotowania do budowy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości już ruszyły. Jak już informowaliśmy, trwa wyburzanie lodowiska Bogdanka.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro