Reklama
Reklama

Jak się jeździ rowerem po Poznaniu? Badanie potrwa dłużej

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Może w nim wziąć udział każdy mieszkaniec danego miasta lub gminy - bez względu na to, czy korzysta z roweru często, czy tylko sporadycznie.

Badanie Klimatu Rowerowego prowadzone jest równolegle w innych europejskich krajach. Poszukiwane są odpowiedzi na pytania: Czy twoja miejscowość odnosi się z sercem do ruchu rowerowego? Czy jazda rowerem w twojej miejscowości sprawia radość, czy jest raczej źródłem stresów? Europejskie Badania Klimatu Rowerowego 2022 są próbą zebrania opinii o jakości warunków korzystania z roweru w Polsce. Realizuje je Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) w porozumieniu z innymi organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF).

Żeby stolica Wielkopolski była brana pod uwagę w Badaniu Klimatu Rowerowego, musiało być wypełnionych przynajmniej 200 ankiet. "Wynik ten został przekroczony już kilka dni po rozpoczęciu badania. Dotychczas mieszkańcy Poznania wypełnili 1235 ankiet. To więcej niż podczas całego badania w 2020 roku" - informują miejscy urzędnicy.

Wyniki umożliwią stworzenie Rankingu Miast Przyjaznych Rowerzystom, czyli wielowymiarowego obrazu sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach w Polsce, dając możliwość wsparcia argumentów na rzecz poprawy warunków jazdy i jakości przestrzeni publicznych.

Choć badanie miało zakończyć się na koniec 2022 roku, potrwa dłużej - do 27 lutego 2023 roku. Ankietę znajdziemy tutaj.

Wyniki badania oraz raporty dla poszczególnych gmin zostaną opublikowane w maju 2023 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro