Reklama
Reklama

Wystawiła na sprzedaż używane klocki, z jej konta zniknęło 20 000 zł. Zatrzymano oszustów

fot. policja
fot. policja

Niestety wciąż dochodzi do oszustw na znanych portalach ogłoszeniowych.

Wielokrotnie przestrzegaliśmy na naszym portalu przed podejrzanymi transakcjami dokonywanymi pozami platformami typu Vinted czy OLX. Gdy po wystawieniu przedmiotu na sprzedaż, zainteresowana kupnem osoba skontaktuje się z nami np. na WhatsApp lub prześle link do płatności - powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza. To może być oszustwo.

Taka lampka nie włączyła się niestety mieszkance Leszna. - 10 stycznia wystawiła na sprzedaż używane klocki dziecięce na jednym ze znanych portali aukcyjnych. Niebawem odezwał się do niej "klient", od którego w pewnym momencie otrzymała link do fałszywej bankowości elektronicznej. Za jego pośrednictwem kobieta rzekomo mogła odebrać płatność za sprzedaną zabawkę. Po wejściu w udostępniony link kobieta wybrała własny bank, zalogowała się swoimi hasłami do bankowości, akceptując dodanie nowego urządzenia, poprzez co oszuści przejęli kontrolę nad jej kontem bankowym - wyjaśnia Monika Żymełka z leszczyńskiej policji.

Leszczynianka szybko zorientowała się, że z jej konta zniknęło 20 tysięcy złotych i zgłosiła to policji. - Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej szybko ustalili, że sprawcy po uzyskaniu elektronicznego dostępu do rachunku bankowego kobiety dokonali z jej środków pieniężnych kilku zakupów sprzętu elektronicznego w sklepach internetowych. Miejsce odbioru przesyłek miało nastąpić następnego dnia w jednym z punktów odbioru przesyłek kurierskich na terenie Katowic - dodaje.

Leszczyńscy policjanci pojechali więc do Katowic i w miejscu odbioru zamówień zatrzymali 19-latka oraz 24-latka. - W trakcie przeszukania miejsc zamieszkania zatrzymanych, policjanci znaleźli nowy sprzęt elektroniczny typu telefony, laptopy oraz smartwatche, warte prawie 200 tysięcy złotych. Dodatkowo w domu 19-latka znajdowały się narkotyki.

Mężczyznom postawiono zarzut oszustwa. Trafili na 3 miesiące do aresztu. Grozi im 8 lat więzienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
18.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro