Reklama
Reklama

W 2022 z Poznania usunięto 793 wraki samochodów. Skąd najwięcej?

fot. SM
fot. SM

Straż miejska podsumowała rok.

Co jakiś czas do naszej redakcji docierają informacje od Czytelników z prośbą o pomoc w usunięciu nieużywanego auta z ulicy lub parkingu. Mieszkańcy wskazują, że samochody stwarzają zagrożenie i zabierają cenne miejsca parkingowe. Niestety problem wciąż jest poważny, o czym doskonale wiedzą strażnicy miejscy.

- W 2022 roku funkcjonariusze doprowadzili do usunięcia 793 aut. 601 z nich usunęli sami właściciele, a na podstawie zleceń zarządców dróg strażnicy usunęli z ulic Nowego Miasta i Grunwaldu - równo po 57 aut, 34 auta usunięto z terenu Jeżyc, 30 z Północy, 11 z Wildy i 3 ze Starego Miasta. Najwięcej pojazdów z terenu całego miasta strażnicy usunęli w marcu 2022 roku - wtedy z ulic na parking odholowano 35 sztuk - podaje SM.

Jaki samochód może zostać usunięty? Taki, którego stan wskazuje, że nie jest on użytkowany oraz pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych znajdujący się na drodze publicznej, w strefie ruchu oraz w strefie zamieszkania. - W przypadku dróg wewnętrznych (np. parkingi, drogi osiedlowe) podstawową sprawą jest Stała Organizacja Ruchu wprowadzona przez zarządcę danego terenu, na podstawie której strażnik może podjąć czynności.

Ocena stanu pojazdu zawsze jest sprawą indywidualną. Istotne jest to, do kogo należy teren, na jakim pojazd porzucono. - Jeżeli jest to droga publiczna, strażnicy miejscy przede wszystkim będą próbowali odszukać właściciela pojazdu i nakazać mu jego usunięcie. Jeżeli tak się nie stanie, to wtedy strażnik miejski usuwa pojazd na podstawie zlecenia od zarządcy drogi (np. pas drogowy) lub administratora terenu (np. z drogi osiedlowej).

Strażnicy przypominają, że procedura związana z usunięciem wraku wymaga czasu, a często zgłaszający oczekują, że pojazd zniknie natychmiast. - Porzucone pojazdy można zgłaszać poprzez formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie internetowej straży miejskiej, telefonicznie - dzwoniąc pod numer 986 oraz mailowo na adres [email protected]

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydłuża czas ostrzeżenia i podnosi stopień zagrożenia
1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro