Reklama
Reklama

Policja w poznańskiej klinice medycyny estetycznej. Zatrzymano 3 osoby. "Przynajmniej dwie z pacjentek po zabiegach trafiły w ciężkim stanie do szpitala"

fot. policja
fot. policja

Lekarz miał wykonywać zabiegi chirurgiczne bez stosownych uprawnień.

Zaczęło się w czerwcu 2022 roku, gdy do policji dotarły informacje o działalności jednej z poznańskich klinik medycyny estetycznej. Z ustaleń wynikało, że w klinice pracuje lekarz, który nie ma stosownych uprawnień, ale wykonuje zabiegi chirurgiczne. - Dodatkowo okazało się, że przynajmniej 2 z jego pacjentek, po przeprowadzonych zabiegach trafiły w ciężkim stanie do szpitala - wyjaśnia Maciej Święcichowski z policji.

W trakcie zajmowania się sprawą zabezpieczono dokumentację medyczną, a także powołano biegłych sądowych. Ustalono, że klinika reklamowała się w internecie oferując zabiegi kosmetyczne i chirurgiczne w korzystnych cenach. - Ustalono, że zabiegi o charakterze chirurgicznym były wykonywane w pomieszczeniach, które nie spełniały żadnych wymogów sanitarnych do przeprowadzania zabiegów medycznych - dodaje.

Zatrzymano trzy osoby. To 35-latka i 37-latek (współwłaściciele kliniki) oraz 43-letni lekarz, który przeprowadzał zabiegi. Zastosowano wobec nich policyjny dozór, poręczenie majątkowe, a wobec medyka również zakaz wykonywania zawodu.

Lekarzowi postawiono zarzuty narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, za co grozi mu do 5 lat więzienia. Ma też odpowiadać za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu za co grozi do 3 lat więzienia oraz naruszenie czynności narządu ciała, za co grozi do 5 lat więzienia.

- Współwłaściciele kliniki usłyszeli zarzut pomocnictwa dotyczący przestępstwa z art. 160 kk - przyznaje Święcichowski. Grozi im do 5 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 80 tysięcy złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
17.75 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro